6 het blad "De Havenarbeider" een centrale plaats in. De me ters-wegers besloten tot een staking, zich gesteund wetend door de Duitse importeurs, die bepaalden dat ze geen graan zouden accepteren, dat met de weeginrichting van een ele vator gewogen was. De onlus ten volgden elkaar op. Het duurde dan ook tot 1908 voor dat najaren van harde strijd de GEM kon worden opgericht. Na de moeilijke tijd van de Eer ste Wereldoorlog is het bedrijf gaandeweg gegroeid. Hellingbeurt Wilton is niet alleen bij de bouw van de elevators, waarvan trouwens onlangs de nog per- fekt op stoom werkende eleva tor nummer vier door de GEM aan de Stoom Stichting Neder land werd overgedragen, be trokken geweest. In 1930 werd een contract gesloten voor een drie-jaarlijkse hellingbeurt voor alle elevators op de werf in Delfshaven. Hiervoor werd steeds een gedeelte van de dwarshelling gereserveerd. De elevator werd bij hoog water door vijf hellingwagens van tien meter lang en twee en een halve meter breed de helling opgetrokken. Tijdens zo'n beurt moest de elevator een keer verlegd worden in ver band met het verf-werk. De heer Wijzenbroek (thans ge pensioneerd calculator), die destijds nauw bij het werk voor de GEM betrokken is geweest, zegt hierover: "Ze moesten twee keer geteerd worden. De GEM controleerde wel eens of dat werkelijk gedaan werd. Als er één laag op zat, sloeg zo'n opzichter met een natte ce- mentzak tegen de huid. Dat krijg je er nooit van z'n leven af. Naderhand kon men dus con troleren of er inderdaad twee keer geteerd was". Plaatwerk Inspectie van de berghouten (30 x 25 cm) behoorde ook tot het karwei. De heer Wijzen broek: "Zo'n elevator ging bij voorbeeld van ruim één naar ruim twee. Door het schuiven langs de scheepswand had den de berghouten dus nogal wat te lijden. Ook werden er keurgaten in de huidplaten ge boord om de dikte hiervan te controleren. Zonodig werden ze dan vernieuwd. Met die ron de hoekplaten was het meest- Gemoderniseerd In wezen is het principe van de huidige elevators grotendeels hetzelfde als vroeger. Het graan wordt via onderdruk uit de zeeschepen gezogen en gaat boven een toren in, waar het meteen gewogen wordt om vervolgens in afgepaste hoeveelheden te worden af geleverd. De heer Kramer van de Techni sche Dienst van de GEM weet er veel over te vertellen. "De uitvoering van de elevators is beduidend gemoderniseerd. In schipper had, die erop woonde met zijn gezin? Veelal waren dit gewezen Rijnschippers, die gewend waren te leven aan boord van een schip. Boven dien was de accommodatie (woonkamer, keuken en drie slaapkamers) op een elevator uitgebreider dan zij doorgaans gewend waren. De schipper haalde het perso neel van de elevator met een roeiboot en bracht zo ook zijn vrouw naar de wal om bood schappen te gaan doen.Het kon wel eens gebeuren, dat als moeder de vrouw terugkwam, er geen elevator meer te be kennen was Die was dan inmid dels naar een andere boot ver haald, zodat ze bij het kantoor moest informeren waar de ele vator lag". Lastig Op de werf in Delfshaven wer den destijds veel zakgoedlich- ters van de GEM behandeld. Zij hebben een V-vorm, waardoor het graan automatisch zakt, hetgeen het laden en lossen vergemakkelijkt. Voor de hel ling waren het lastige schepen, daar men altijd met blokken moest werken, om het om slaan van de lichter te voorko men. De GEM gebruikte ze vroeger om het graan naar de De "GEM 82" in ons dok 3 Twee elevatoren werden door Wilton op Delfshaven op pontons ge monteerd al goed raak". Machineschades werden door de GEM zelf onder handen ge nomen in de eigen construc tie-werkplaats. Een hellingbeurt duurde twee weken. Tegenwoordig vergt een dokbeurt van een elevator drie dagen. Vanaf 1930 tot de sluiting van de werf in Delfsha ven zijn er 280 elevators, 122 zakgoedlichters en 128 motor boten, met schroef- en aswerk, behandeld. Kunststukje Meestal betrof het routine werk, hoewel eens een kunst stukje geleverd moest worden toen een elevator ten gevolge van een aanvaring in de Park haven gezonken was. Met twee bokken werd de elevator naar de helling gesleept. Om dat het flink vroor (het liep te gen Kerstmis) moest alle bag ger er zo snel mogelijk uit ge haald worden om vervolgens alle electromotoren te demon teren om ze te laten drogen. Bij bevriezing zouden ze kunnen worden afgeschreven. de vijftiger jaren zijn er nog tien kolenstokers omgebouwd op oliestook en zes van kolen- naar motorelevator. Vroeger werden zuigerpompen ge bruikt, tegenwoordig zijn dat rootsblowers gekoppeld aan dieselmotoren. De zuigpijpen werden destijds met de hand bediend, nu gaat dat electrisch op afstandsbediening". Behuizing "Wist je trouwens", zegt hij, "dat tot voor zo'n vijftien jaar geleden iedere elevator een

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 8