C. P. de Jong vertelt over 80-jarig Fijenoord-fotootje 7 zakgoedinstallatie te brengen, waar het in zakken gedaan werd (vandaar de naam zak- goedlichter) om dan verder per spoor of truck te worden vervoerd. Die tijd is voorbij. Nu heeft de GEM er nog slechts vier, die als opslaglichter wor den gebruikt. Snel en goed Met vestigingen in de Maasha ven, Botlek en Europoort is de GEM uitgegroeid tot een mo dern bedrijf, waar de granen, oliezaden en veevoederpro- dukten op snelle en efficiënte wijze worden behandeld. Met een overslagcapaciteit van 25 miljoen ton is de GEM de grootste onafhankelijke graan-stuwadoor ter wereld. Op de afbeelding van de Bot lek vestiging is te zien, welke weg de producten afleggen. De schepen komen aan een pier. Het graan wordt met een elevator opgezogen, gewogen en via een transportband naar een verdeel-unit gebracht, vanwaar het of in een klaar lig- "Artist impression' van het modern GEM-bedrijf gend schip wordt gelost of opgeslagen wordt in een silo. Momenteel bezit het bedrijf 21 drijvende elevators, acht pneu- maten (deze zijn vast opge steld en lopen op rails) en drie mechanische elevators. Nog altijd is de GEM een tevreden klant van WF. Ze brengt dan ook nog steeds haar drijvende elevators bij ons voor de tradi tionele drie-jaarlijkse dok beurt. "Want", zegt de heer Kramer, "tijd is geld en bij Wilton werkt men snel en goed, wat voor ons erg belangrijk is". "Later kregen ze bij Fijenoord een handwals in de Plaatwer kerij. Eerst werden de platen met de hand geklopt, geponst en gemodelleerd. Kijk, op het fotootje hier staat heel vaag de handwals". De heer C. P. de Jong (81met zijn vrouw woon achtig in het verzorgingste huis aan de Boezemsingel, ver telt vol vuur over een fotootje van het oude Fijenoord van rond 1900. "Het was van mijn vader. Ikvind het zonde als het verloren zou gaan, vandaar mijn vraag of Wilton-Fijenoord er belanstel- ling voor heeft. Het bedrijf mag het houden. Kijk, mijn vader, baas Cees de Jong, staat er ook nog net op". Hij wijst naar de rand van de fo to. "Deze werd genomen bij de "oude poort" aan de Fijenoord- dijk. Op de achtergrond ligt de kop van de Nieuwbouw-hel- ling, die links afloopt naar het water". Zoals bekend dateert het door de Marine-Officier Roentgen gestichte Fijenoord-bedrijf van 1823. De fotografie bestond toen nog niet. Latere foto's zijn natuurlijk welkom om enigs zins de sfeer uit de vroegere tij den over te brengen op ons, "nazaten" in het bedrijf. "Mijn vader werkte 40 jaar voor het bedrijf. Hij was baas/voor man modelmaker. Hij was van de fabriek De Maas overgeko men naar Fijenoord. Ik dacht, dat De Maas ook was opge gaan in Fijenoord. De Maas deed aan scheepsbouw en wel op het terrein van het huidige Müller. Wij woonden op Char- lois en vanuit die tijd herinner ik manog scherp, dat onze buur man toen bij Wilton werkte". Scheepvaart Zelf is hij niet in het scheeps- bouwvak terecht gekomen. "Ik interesseer mij wel voor de scheepvaart. Ik ben als jongen met mijn vader mee naar Fije noord geweest. Ik heb op onderzeeboten gezeten, op mijnenleggers, daar; ik herin ner me de torpedojagers nog en noem maar op. Mijn vader wilde niet, dat ik in de scheeps bouw ging. Ik zocht mijn heil in de automobielenbranche. Ik had op den duur eigen repa- ratiewerkplaatsen en zat ook in het expeditiewerk. Ik ben veel met de scheepvaart in contact gebleven door dat werk. Vaak kwam ik bijvoor beeld bij Wilton-Fijenoord in Schiedam". Hij vertelt over een kennis van hem, die bij Wilton werkte. "Vandaar dat ik ook nog jullie opstapwagens ken. Maar de scheepsbouw was een hard vak. Mijn vader zat dikwijls 's a- vonds thuis te rekenen. Hij nam dan een karwei aan en be rekende, dat als de ploeg over werkte, er extra verdiensten aan het job kleefden. Die wer den dan eerlijk pondsponds gewijs over de ploeg ver deeld". Kruiser Plotseling schiet hem dan weer iets in het geheugen. "Bij Fijenoord is ook nog een kruiser gebouwd, die nog net door de brug kon". Door de fusie met Wilton kwam het bedrijf veel gunsti ger ten opzichte van de brug gen te liggen. De trek naar het Westen is niet voor niets ge weest. De oude scheepsbouw zijdelings belicht door een pu re Rotterdammer, die er altijd door is geboeid geweest, komt weer tot leven. "Wat leuk is, is wel, dat ik me als heel kleine jongen het oude Wilton-be drijfje aan de Baan, die smidse, nog weet te herinneren. Ik woonde wel op Zuid, maar als ik naar school ging in de Van der Duynstraat, kwam ik er wel eens langs. Trouwens de oude Delfshavense werf weet ik nog zo uit te tekenen. Ik kwam er vaak voor mijn expeditiewerk zaamheden. Ik wist heel wat van die schepen daar af. Die vond ik interessant. Ik kende ze van Hudig, van Müller, van Stokvis, allemaal". Hij heeft een soort eerbied voor het verleden. "Mijn vader hield van zijn vak, ook van het fotootje, het is nu bij u in goede handen. Dat is belangrijk. Zou het later in andere handen vallen, dan zou het zo maar worden wegge gooid; dat wil ik niet". Hij stoft zorgzaam het glas van het oude plaatje schoon. Zijn vrouw luistert aandachtig en knikt vriendelijk.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 9