"Zingen doe je uit een soort liefde" 19 onze bijeenkomsten. Waarde vol, omdat men elkaar dan ook van weerskanten in een andere situatie kan bekijken en leren kennen. De belangstelling van de directie stellen wij uiteraard op zeer hoge prijs". Het thema laat hem niet los. Met vuur en groot vertrouwen in deze stelling preludeert hij voort. "Kijk maar eens naar Wilton en Fijenoord. Beide be drijven zijn in 1929 op één ter rein gekomen, hier in Schie dam. Maar bijna een generatie lang zijn het als het ware twee aparte bedrijven geweest, die pas geleidelijk aan in elkaar overgingen en ik durf staande te houden, dat mede door het voorbeeld dat de wederzijdse bazen gaven, het proces van samengroeien is versneld. Voor die fusie is de Bazenvere- niging van waardevolle beteke nis geweest". Samenwerking Hij verlengt deze stelling, rekt haar als het ware op. "Want", zegt hij met enige beslistheid, "als nu de RDM een bazenvere- niging had, zoals wij die heb ben, dan zou dat de samenwer king ongetwijfeld te stade ko men. Als je dan belt naar de overkant over het werk, men sen of materiaal, dan weet je van elkaar met wie je spreekt en dan komt een en ander be ter en sneller voor elkaar, dan wanneer twee onbekenden te lefonisch contact met elkaar hebben. En toch moet het in die samenwerking mede van dit soort contacten komen. Als je als bazen van WF en RDM naar elkaar toe zou groeien, dan is dit al een stuk van de ba sis, waarop die samenwerking gestalte kan krijgen". Dan wijst hij op het voordeel van het feit, dar RSV-partner de KMS eveneens een bazenvere- niging heeft. "Dat vergemakke lijkt echt het werk. Je hebt als het ware een binnenkomertje, terwijl de man, die je daar kent je - als hij je niet kan helpen - op het goede spoor zet naar een andere contactpersoon". De bazenvereniging bestaat dus op 4 januari 1979 liefst 60 jaar. "Maar wij vieren het op 20 janu ari met een receptie 's middags voor oud-leden en andere gasten en 's avonds is er voor de leden en een paar gasten een feestavond". Vergenoegd blikt baas Wolfs in de toe komst en besluit met het ant woord: "De vereniging is inder daad self-supporting: de leden betalen contributie". WF-koorlid A. Ruygers: "Zenuwen?" De heer Ruygers kijkt ietwat verbaasd. "Nee, daar heb ik absoluut geen last van, het lukt toch wel", zegt de 72-jarige zanger van het Ge mengd Koor Wilton-Fijenoord. Die 72 jaar zijn hem trouwens bij lange na niet aan te zien. "Ik kom wel even langs op de fiets", zegt de kwieke Rotter dammer, als de afspraak voor dit gesprek wordt gemaakt. Onlangs verzorgde het koor sa men met de WF-Harmonie, het Gemengd Koor "Excelsior" en de pianist A. Slootmaker een jubileumconcert in de Vlaar- dingse Stadsgehoorzaal ter ge legenheid van het feit, dat het WF-dameskoor en het WF- mannenkoor tien jaar geleden besloten hun vocale krachten voortaan te bundelen. Opbloei De heer Ruygers - gepensio neerd scheepstimmerman ("nu noemen ze dat scheepsbe- schieter") - is echter al veel lan ger als zanger actief in WF-ver- band. Al in 1926 waren er initiatieven tot het oprichten van een WF- koor. Uit die beginperiode weet hij zich nog precies de woor den te herinneren van de can tate, die in 1929 uitgevoerd werd bij het 75-jarig bestaan van het Wiltonbedrijf. In de crisisjaren werden de ac tiviteiten stopgezet. "In '38 zijn we in een café op de Koemarkt bij elkaar gekomen om weer een start te maken. Met een man of zestien was dat. Daar na is het langzaam opwaarts gegaan, vooral vlak na de oor log kenden we jaren van grote bloei". Gaandeweg zakte dat af, zodat in 1968 besloten werd het dames- en mannenkoor te combineren. Klanten winnen "Het heeft natuurlijk aan beide kanten wel het nodige aanpas singsvermogen geëist, maar nu hebben we dan toch een uitste kend geheel". Pessimistisch over het voortbe staan van het koor is de heer Ruygers niet. "Kijk, als je maar naar buiten treedt, dan komen er vanzelf leden bij. Pas gele den waren er weer een paar mensen, die wel lid wilden wor den. Ze hadden ons jubileum concert gehoord. Zo win je klanten, nietwaar!" Van jongs- afaan heeft de zangkunst hem geboeid. "Als jongen liep ik al tijd al op straat te zingen en ook in de kerk bij misuitvoerin- gen. Toen ik hoorde, dat er bij WF een koor opgericht werd, had ik daar wel trek in". Por Les heeft hij nooit gehad. "Als het niet goed gaat, krijg ik wel een por van mijn maat", lacht hij. "Als je je bij het koor aan meldt, laat de dirigent je voor zingen. Ze spelen dan een lied - bij mij was dat destijds 'Daar is mijn vaderland, Limburgs dier baar oord' - of toonladder in di verse toonaarden om te kijken wat voor stem je hebt". De heer Ruygers is tenor. Tij dens een concert staan de te noren bij elkaar, de bassen, de alten, enzovoort. De dirigent zet de zangers en zangeressen groepsgewijs in een vaste volg orde neer. "Reken maar dat die het wel hoort als iemand er naast zit. Meestal is 't dan zo van: Ik weet wel wie er vals zingt, maar ik zeg het niet. De gene die het betreft weet dan wel hoe laat het is. Trouwens, je moet er tegen kunnen als je eens een por krijgt. Je bent ten slotte allemaal amateur". Operettemuziek Het repertoire wordt, al naar gelang de zaal waar opgetre den moet worden, bepaald door de dirigent en het bestuur. Hiervoor kan uit een standaard repertoire, dat wel een honderd werken omvat, een keuze wor den gemaakt. Zelf zingt hij het liefst operettemuziek en stuk ken uit opera's. Favoriete com ponisten zijn Brahms, Verdi en Schubert. "Je merkt dat het pu bliek ook nogal gesteld is op operettemuziek. Die zware kost valt niet altijd even goed". Voldoening Het zingen neemt een belang rijke plaats in zijn leven in. "Ik zie het als ontspanning, hoe wel je natuurlijk wel naar een bepaalde prestatie toewerkt, want anders is de animo weg. Het geeft bovendien veel vol doening om bij een concert in een ziekenhuis of bejaardente huis te merken, dat je die men sen daar echt een plezier mee doet". Zijn ogen glinsteren als hij de herinneringen aan de Kerstconcerten in de Boezem barakken voor TB-patiënten op haalt. "Ja, zingen doe je uit een soort liefde voor je mede mens". Die sociale inslag uitte zich ook bij WF, waar hij een tijd lang na werktijd de zieken heeft bezocht. En dan niet al leen in Vlaardingen en Schie dam, maar zelfs tot Papen- drecht toe. "Bij m'n pensione ring gaven ze me een fiets met de wens of ik er toch alsjeblieft maar mee door wilde gaan".

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 21