3 ruimte, waarin het het le venslicht aanschouwde, kon beschreien. Welnu, aan dat ge luid zal het in de Kerkhofsteeg, thans Piet Heynstraat, niet hebben ontbroken. Waarschijnlijk was de jonge Heyn een zoon van een ro buuste Amsterdammer, die naar Delfshaven was getrok ken om zich bij de toenmalige Watergeuzen aan te sluiten. Een plek vol historie, een plek ook, waar de grondlegger van het Wilton-bedrijf menige voetstap moet hebben gezet met zijn zonen, die ook in de Di rectie zitting namen. En met hen gingen er zovelen. Want aan de Westkousdijk in Delfs haven werd toch de aanvanke lijke smidse uit de Baan als werf voortgezet. Het is een typische gedachte, dat over diezelfde stenen, waarover nu de wandelaar slentert, zovele voorgangers ook hun treden telden. Neem bijvoorbeeld de vroegere baas over de dokmeesters, Bas Buitendijk uit Vlaardingen. Die heeft in de twintiger jaren op Delfshaven gewerkt. Hij en nog enkele duizenden anderen, waaronder de zogeheten pol derjongens. Hij weet zich de gezelligheid nog best te herin neren. "Ik woonde toen in de derde Schansstraat. Als je door Delfshaven liep, was het Blik over de Voorhaven vooral 's zomers ontzettend sfeervol. De vrouwen zaten 's middags om zes uur met stoel tjes en tafels buiten koffie of thee te drinken. Zij genoten nog van de zomerse avond zon". Dorps Als in die dagen Wilton mensen naar huis liepen door de Spanjaardstraat, dronken zij vaak - vriendelijk daartoe uitge nodigd - een kopje koffie of thee mee. Delfshaven was toen nog lekker dorps, met alle voor- en nadelen vandien. Er reed toen nog een stoomtrammetje vanuit de stad via de Nieuwe Baas Buitendijk Oude Kerk, zie je de zakkendra gers met gebogen ruggen in je verbeelding de schepen los sen. Het zakkendragershuisje, keurig in het gerestaureerde maatpakje gestoken, herbergt thans een tingieterij. Aan de overkant meer naar het Zuiden staat nog steeds de destilleer- derij van Henkes, met de Ooie vaar en de Walvis, de laatste doet nog denken aan de Groen landvaart. Vanuit dit Delfsha ven vertrokken op 1 augustus 1620 de Pilgrimfathers met de "Speedwell" naar Engeland en van daaruit met de "Mayflo wer" naar de Nieuwe Wereld. Oude opname: Delfshaven gezien vanaf de Westkousdijk Kerkje Overigens is de Oude Kerk niet het eerste kerkje van Delfsha ven. Al in 1416 werd het recht' verkregen een kapel te stich ten. Een bedehuis, zo stelde men vast, was wenselijk. Het moest worden gebouwd op de Nieuwe Haven en kreeg de naam van de heilige Anthonij. Het consent een kapelaan te benoemen kwam een jaar later af. Zijn naam was Philips Jan Willemszoon. In 1574 volgde de eerste predikant. De nostalgische geest, die tus sen de pandjes in de nauwe straatjes als het Achterwater en het Tussenwater, de Voor haven en de Achterhaven hangt, weerspiegelt zich duide lijk in de vele antiekzaakjes en enige musea. Maar ook de zeer oude Plataan op het Piet Heynsplein, krom en wijs, herinnert aan vergane glorie. Hier arbeidde het nijvere volk van Rotterdammers. De naza ten bouwden voort op wat toen werd begonnen. Dank uit zich in de restauratiewerken, eerde re nazaten uitten ook dank, gestalte gekregen in het in drukwekkende standbeeld van Piet Heyn, die in Delfshaven het eerste levenslicht aan schouwde. Dat was op 27 no vember 1577. Hij kreeg zijn standbeeld in 1870. Geboren In de Middeleeuwen werd een kind geacht geboren te zijn, zo dra het de vier wanden van de

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 5