WF voegde nieuwe dimensie aan "Sea Lion I" toe Kerstpuzzel 7 Werd de "Sea Lion I" eerder door WF al omgebouwd van oil/bulkcarrier tot kraanschip/ pijpenlegger, onlangs is door ons een zogenaamd "watertoe- voersysteem voor de dredge- sledge" geinstalleerd. Met deze installatie is de "Sea Lion" in staat om op de zeebo dem sleuven te graven door middel van het toedienen van water onder hoge druk. Zo kun nen dan op de bodem al aan wezige pijpleidingen begraven worden. Eenvoudig gezegd komt het principe op het vol gende neer: Via zuigkasten wordt water opgezogen, dat - door een grote pompinstallatie via een persleiding onder druk gezet - naar de zich onder wa ter bevindende sleuvengraver wordt gebracht. Door een groot aantal nozzles (sproei-koppen) spuit het onder druk gezette water het onder de pijp aanwe zige zand weg. Hierdoor zakt de pijp dus automatisch verder in de zeebodem. Door stroom bewegingen van de zee zal de sleuf geleidelijk aan dichtslib ben, waardoor de pijp netjes begraven ligt. De "Sea Lion I" trekt de installatie voort, die met rollen op haar plaats ge houden wordt. werden afsluiters (op afstand bedienbaar), filterkasten, pom pen met fundaties) en electro- motoren geplaatst, uitgelijnd, aangesloten en getest. Snel De "Sea Lion" zal zich in de Golf van Mexico vijf maanden lang bezig gaan houden met het graven van sleuven. Omdat met het karwei al op zeer korte termijn een aanvang moest worden genomen, was de Ne therlands Offshore Company erbij gebaat dat de modificatie in een ijltempo werd uitge voerd. Nadat de opdracht op vrijdagavond 20 oktober jl. ver kregen was, startte men - na een en ander in Amsterdam op maandag 23 oktober aan boord te hebben geïnspecteerd - met een na aankomst van het schip bij WF dinsdagnacht 24 oktober met het werk. Sinds dien heeft men met man en macht dag en nacht doorge werkt, zodat na succesvol proefdraaien op maandagoch tend 30 oktober het schip be drijfsklaar was om 's middags naar zee te vertrekken. Beton geen zwaar hijswerk hoeft te verrichten, werd het hoofdblok van de kraan tijdelijk omge bouwd van 2000 naar 1000 ton, zodat de hijssnelheid dubbel zo hoog wordt. Ook werd het' schip voor vertrek nog even netjes schoongemaakt. Fitters Dat deze klus tot volle tevre denheid van de opdrachtgever in zo'n korte tijd kon worden geklaard, is vooral te danken aan uitstekend teamwerK en in- De "Sea Lion" verlaat de WF-haven zet van alle betrokkenen. Met name de fitters hebben het bij deze operatie zwaar te verdu ren gehad. De "Sea Lion" is trouwens niet het enige schip van de N.O.C.- vloot, dat recentelijk onze werf heeft bezocht. Op 8 november jl. arriveerden namelijk de "Or- ca" en de "Narwhal" voor het ondergaan van het nodige survey-werk. Ook het onderzoe kingsvaartuig "Duplus" staat nog op het dokprogramma voor een onderhoudsbeurt. De "Narwhal" terug van weggeweest 80 meter WF heeft het toevoersysteem voor deze installatie verzorgd. Dit hield in het aanleggen van 80 meter pijpleiding met een diameter van 700 mm, het in dok aanbrengen van aanzuig- kasten in de stuurboord en bakboord ballasttanks. Verder De "Orca" afgemeerd In de tussentijd was door WF een te lichte stinger (gelei dingsconstructie om de pijp tij dens het pijpleggen naar de zeebodem te leiden) met 22 ton beton volgestort, hoofdmotor- survey uitgevoerd, het nodige verfwerk en diverse grote en kleinere karweien gedaan. Omdat de "Sea Lion" voorlopig troostprijswinnaars een reis- wekkertje, dan wel asbak zul len ontvangen. Oplossingen vóór 10 januari 1979 te zenden aan: Redactie WF-Nieuws Wilton-Fijenoord Schiedam. (zie pag. 14 en 15). Ook dit jaar weer een brokje denksport rond de feestdagen in de vorm van een aantrekke lijke puzzel. Hopelijk één die niet al te veel problemen oproept. Door loting zullen drie eerste prijswinnaars worden aange wezen, die als prijs een boeke bon zullen ontvangen, terwijl de door loting aan te wijzen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1978 | | pagina 9