12 M.A.N.- en Doxford-motoren op de proefstand delingen zette ook de afdeling Sociale Zaken zich bijzonder in voor het personeel door het tref fen van talloze voorzieningen. Wij denken aan kleding, bedde- goed, schoeisel enzomeer. Twee sociaal werksters worden in dienst genomen. Het Pensioen fonds WF werd gesticht. Een kantine voor de Mission to Seamen verrees op de werf. Het Kernwerk - de latere O.R. - komt tot leven. Veiligheidscommis sies worden in het leven geroe pen. Later komt er een echte Vei ligheidsinspecteur. Via prijsvra gen, competities en schriftures etcetera wordt de veiligheid gestimuleerd. De werf komt weer op gang. De nieuwbouw bouwt in het begin schepen voor de Marine, de Lloyd, de KPM, de HAL en de BPM (Shell). De reparatie draait op volle toeren, heeft wat minder te leiden van de materiaal- schaarste. Het was een glorieuze tijd van weleer: snelle offertes bij scha des, deskundige taxaties ten aanzien van herstellingsmoge lijkheden konden worden ge maakt; vindingrijkheid werd aan gewend ter bespoediging van het werk en zo zuinig mogelijk omspringen met materialen. Gigantische kanweien worden uitgevoerd aan ogenschijnlijk haast reddeloze scheepswrak ken als de m.t. "Nuculana", die onder de Spaanse kust op de rotsen liep, of de Noorse "Ora- nus", die eenzelfde lot trof onder de Noorse kust. Inventiviteit werd aangewend om dit soort schepen te kunnen dokken, al hoewel zij niet meer op de kiel- blokken konden staan! Kanweien En denk eens aan het Deense m.s. "Erria", een passagiers/ vrachtschip, dat total loss was verklaard. Met een deel van de verzekeringspenningen kocht de rederij het schip van de verzeke ringsmaatschappij terug voor de sloop. Wilton-Fijenoord wist in combinatie met zijn afdelingen reparatie en nieuwbouw het schip te verbouwen tot een ju weeltje. Het voert uiteraard te ver om alle grote karweien en nieuw- bouwschepen in dit kader op te sommen. Ook de machinefa briek rendeerde goed en bete kende een steun in het totale dienstenpakket. Omdat door de Know-how op dit gebied tevens reparatiekarweien konden wor den aangetrokken: het één grijpt in het ander In de jaren vijftig zitten wij nog goed in het werk. Gestadig wordt er geinvesteerd. De dok ken worden verbeterd: er komen nieuwe bij. De timmerfabriek, de nieuwe, is goed van werk voor zien, omdat kunststoffen hun in trede in de scheepsbouw nog niet hebben gedaan en de pas sagiersvaart nog volop bloeit. Op de werf in Delfshaven vinden ook nog de nodige investeringen plaats. Op de dwarshelling wor den kleine schepen gerepareerd, er is een geweldige grofsmede rij, door de stevige kleibodem is het daar mogelijk vijf betonnen De voormalige "Willem Ruys" voor onze haven

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 14