Werken aan saamhorigheid op een groot bedrijf 18 Het reeds besproken saamhorig heidsgevoel werd steeds hech ter. Bijvoorbeeld door de wijze van jubileumvieringen. In plaats van in de Rivièra-hal vonden de ze op het bedrijf plaats. De bur gemeester van Schiedam, aan vankelijk wijlen de heer Peek, la ter de heer Roelfsema en tegen woordig de heer Lems, komt al tijd graag naar het bedrijf om de Koninklijke Onderscheidingen uit te reiken. De directie stelde zich op het standpunt, dat men de toen bijna 5.000 a 6.000 per soneelsleden nooit allemaal per soonlijk kon leren kennen. Maar de jubileum-vieringen beteken den één van de mogelijkheden om de "bedrijfsband" wat strak ker aan te halen. Daartoe dienden evenzeer de filmavonden, tijdens welke het gehele personeel en oud werknemers kennis konden ne men van het WF-Bedrijfs- journaal, dat alweer meer dan 25 jaar bestaat en de laatste jaren in kleur wordt vervaardigd. Aan de saamhorigheid bouwt de Be- drijfsschool ook al meer dan 50 jaar mee. i M De "Fairstar" werd fraai verbouwd Jaarverslagen Naar buiten toe traden wij sterk naar voren met de WF Jaar verslagen, waarmee zelfs officië le prijzen werden gewonnen. Ju ry's lieten zich toen wel uit in de trant van: "Vele ondernemingen geven handen vol geld uit aan de verzorging van hun jaarversla gen. De resultaten zijn typogra fisch vaak bedroevend". En dan volgden lovende woorden aan het adres van het WF Jaar verslag, dat niet peperduur werd opgezet. Zulke zaken streelden onze trots natuurlijk wel een beetje. De mechanische administratie schreed voort. Sinds jaar en dag was er een Hollerith-machine ge weest, maar die zou in de twee de helft van de 60er jaren via al lerlei andere mechanische ma- deweg voor ieder gelijk. Karei Doorman "Buiten" ging het werk door. Men investeerde, repareerde en bouwde schepen. De Karei Door man was geen onbekende. Werd zelfs tweemaal grootscheeps verbouwd en later verkocht aan Argentinië. Het dok 8 bewees bij zulke ver bouwingen groot nut, want zo wel bij dit schip als later bij de "Nieuw Amsterdam" en de "Sta tendam" werden de ketels ver wisseld door middel van gaten, die in beide zijden van betreffen de schepen in de huid werden gemaakt. Op sleden haalde men de oude ketels er uit en bracht de nieuwe er in. Zo te werk gaan kan alleen als men over een dok beschikt, dat daartoe breed ge noeg is. Anders zou men door de dekken en de accommodaties heen moeten werken: een zeer kostbare aangelegenheid. In die jaren werden grote scha den gerepareerd als bijvoorbeeld de "Crystal Jewel", de "Vitrea", de "Neapolis", de "Mosli", en vele vele anderen. Ook de kruiser "De Ruyter" krijgt een grote op knapbeurt. De nieuwbouw blijft op een iets bescheiden schaal, maar wel re gelmatig, koopvaardijschepen afleveren en bouwt voor de Nige- riaanse marine het fregat "Nige ria". In het Waterweggebied doet zich een overspannen arbeidsmarkt voor. Een oplossing wordt ge zocht door het aantrekken van buitenlandse werknemers uit Spanje. Zij en ook Nederlanders worden omgeschoold in ons opleidingscentrum. chines worden opgevolgd door een "heuse" IBM-computer, die tenslotte ook de vier-wekelijkse betalingen ging verzorgen. Want het was in die tijd ook een perio de van harmonisatie. De weeklo nen werden omgezet in vier- weken salarissen, zoals die voor beambten gelden. Mede dankzij de computer werd het mogelijk om van handbetaling over te gaan op betaling via de bank of giro. De arbeidsduur werd gaan- Geen onbekende: de "Karei Doorman"

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 20