4 Koning aanvankelijk zijn bestaansrecht op tweeërlei gronden. Het nam de schepen van de NSM in onderhoud en daarnaast de schepen van de Marine. Het was vooral koning Willem I - de koopman-koning - die steun ver leende. Roentgen moet hem zelfs persoonlijk gekend hebben. Er waren mannen als de Koning en Roentgen nodig. Na de Fran se tijd was de Nederlandse sta- pelhandel totaal ingeploft, er heerste bittere armoede, een al gehele lethargie was het land deelachtig geworden. In Engeland kwam de industriële revolutie op gang. Dat bracht met zich mede het produceren voor grote afzetgebieden, mark ten die bereikt konden worden in de omgeving, maar ook op grote afstanden. Dit door bijvoorbeeld het aanleggen van wegen en spoorwegen en het invoeren van de stoommachine. Nederland had op dit alles een enorme ach terstand opgelopen. Koning Wil lem I zette zich hard in voor het op gang brengen van dit proces in ons land. Daarvoor waren energieke on dernemers nodig. Mannen die het volk konden laten ontwaken, die het volk konden bezielen. Roentgen was één zo'n man. Hij verbeterde de stoommachine en vond de "compound" machine uit. Hij had technisch vernuft, niet zweverig, doch praktisch. Zijn uitvindingen kwamen de Rijnvaart ten goede. Uit concurrentieoverwegingen be dacht hij zaken om de Rijnvaart rendabel te maken, omdat de Belgen bezig waren een spoor weg aan te leggen tussen Ant werpen en Keulen. De concur- Machinehal op Fijenoord Ketelmakerij op Fijenoord met Yarrow waterpijp- en Schotse ketels

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 6