yy o Harmonie bracht "old soldiers" heelhuids tot leven 10 Punt 1: veiligheid vraag instrukties Vanzelfsprekend Momenteel is hij bezig met een tafel voor de kapiteinskamer van een kon/et. Pas geleden heeft hij nog een model van een ankerkluis voor zo'n schip ge maakt. Die hamer voor de repa ratie, hoe maak je nou zoiets? Hij moet eerst even nadenken, het is immers zo vanzelfspre kend voor hem. "Hij is gemaakt van een stuk coramandel, een ebbensoort. Je werkt van een tekening. Hoewel, voor zo'n ding is het maar een schetsje. De rest bepaal je zelf. Het stuk hout zet je tussen de draaibank, je legt de beitel - je gebruikt ver schillende maten - op de leunspaan om de vorm uit te snijden. Daarna moet er ge schuurd worden". Een eenvou dige doe-het-zelver huivert bij de gedachte van het vele werk dat daarin gaat zitten. "Ach", zegt hij gnuivend, "het valt best mee, maar je moet wel goed draaien natuurlijk. Die hamer was in een uurtje gefikst. Ja, ze weten me op de werf wel te vinden voor dit soort werk". Wil Zoiets moet waarschijnlijk in je vingers zitten? "Ten dele is dat zo. Maar erg belangrijk is, dat je het graag wilt doen. Als je wilt, kun je alles". Wat voor hout soorten worden er zoal ge bruikt? Oh, van alles, wat er in de werkplaats is. Je moet roei en met de riemen die je hebt. We gebruiken veel teakhout, maar ook essen, mahonie of beuken. Eigenlijk is mijn werk tevens m'n hobby. In m'n vrije tijd knut sel ik veel. Ik heb thuis een draaibank, een zaagmachine en een frees". Vrienden en kennissen doen graag een beroep op hem. "Ik houd wel een beetje de boot af, want ik wil niet te veel hooi op m'n vork nemen". Zekerheid In februari 1980 gaat hij met pensioen. Hoewel het nog niet voor honderd procent zeker is. zal hij dan waarschijnlijk naar een zuster in Canada gaan. Te rugkijkend op zijn lange dienst verband, zegt de heer Van der Wel: "Tegenwoordig is het een stuk gemakkelijker. Je hebt nu meer zekerheid. In 1929 ben ik in dienst gekomen, een harde tijd, net tegen de crisis. Geluk kig heb ik altijd werk gehouden Je moest keihard aanpakken. De sfeer is altijd goed gebleven Dat groeit wel als je hier zo lanS zit. Ik had eerder weg kunnen gaan, maar dat heb ik niet daan. Ik kan de vijftig dienstja ren nog halen. Bovendien heb ik het goed naar m'n zin". Op z'n tijd hebben we "allen" een waarschuwing nodig. Men kan soms het gevoel heb ben dat men zijn vak zo goed meester is, zoveel ervaring te hebben verworven, dat men wat betreft de veiligheid niets meer heeft te leren. Men is ervan overtuigd geraakt dat de ma nier, waarop men gewoon is zijn werk te doen, de enige juiste, de meest snelle en veilige is. De rapporten over ongevallen met of zonder letsel spreken dikwijls een andere taal. Daaruit blijkt nog al eens dat bepaalde werkzaamheden al lange tijd "Old soldiers never die Even een doodse stilte en daar na een bevrijdende ovatie. Het "slagveld" was de Vlaardingse Stadsgehoorzaal op zaterdaga vond 10 maart jl., waar de Har monie WF ook dit keer haar jaarconcert gaf. plaatsvinden op een manier waardoor het risico beslist niet aanvaardbaar is. Zolang het de natuurlijke omge ving is, waarin wij verkeren, be hoeden de instincten ons, men sen, en dit geldt in nog meerde re mate voor de gevaren uit de natuurlijke omgeving. Die instincten zijn ingesteld op de natuurlijke wereld rondom ons. Instincten helpen ons niet tegen de gevaren uit de techni sche wereld. Instincten zijn doof en blind voor gevaren van De niet stervende of kapot te krijgen "diehards" werden ten tonele gevoerd om de vitaliteit van het WF-bedrijf aan te geven, "want", zo had promotor Roozendaal in zijn toespraak gesproken, "WF bestaat 125 jaar". En dat feit moet luister de technische beschaving. Laten wij een voorbeeld nemen: hier is een lamp, waarin voor mij - door de electrische contacten voor de aansluiting - levensge vaar kan schuilen. Geen aange boren innerlijke stem, en dat is de omschrijving voor instinct, zegt mij: hierin schuilt dreigend levensgevaar. Ik kan het slechts op twee ma nieren te weten komen: of ik doe een slechte ervaring op, dat zou een ongeval beteke nen, of vriendelijke medemen sen vertellen het mij. Omdat on bijgezet worden, terecht! Met een gelukkige greep was daar om de door ir. Hans Wilton ge componeerde Mars Solonelle in het arrangement van Pala van stal gehaald. "Maar", gaf de spreker ook aan, "een deel uit het Declamatorium, dat in ver- ze instincten ons dus niet zeg gen wat gevaarlijk is in de we reld der techniek en hoe wij ons tegen het gevaar kunnen be schermen, is de eerste opgave van alle ongevallenbescher ming voorlichting en informatie- Die voorlichting moet zijn: 1. gemakkelijk te begri^n; 2. overtuigend; 3. concreet; 4. realistisch. Met deze trefwoorden zijn wije' echter niet. Men dient zich er steeds van te overtuigen dat de informatie is begrepen. Tot slot zou ik willen zeggen reik elkaar de veilig- heidshand, want: "veiligheid in het bedrijf, is veiligheid voor het gezin". A.P- band met het 100-jarige bestaan in 1954 speciaal werd gemaakt, is hier op zijn plaats". En om dit te onderstrepen declameerde hij hieruit: "Bouwt voort aan het werk van de ouden, bouwt voort in hun krachtige geest, behoudt en bestuurt wat zij bouwden, zij zijn u allen ten voorbeeld ge weest". Deze verzen werden in dertijd door de heer Giphart ge-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 12