3 Van Kinderdijk en omgeving kwamen velen naar Wilton en Fijenoord heb liefst zeven jaar achter el kaar, onafgebroken in de nacht gezeten". En Verwey weet zich nog een geval te herinneren van een schip, dat op stroom lag en waarvan de motor niet wilde lo pen. "Ik had juist mijn kiezen la ten trekken en wilde ziek naar bed gaan, tegen twaalven 's nachts. Werd er gebeld. Otto van der Vorm aan de deur. Deed hij wel meer. Hij op me inpraten. Zijn we samen naar het schip toegegaan. Natuurlijk kregen we het ding aan de praat". Statendam Van Zijl vond in die dagen de RDM een moderne zaak. "Ik heb bij Wilton niet op Delfshaven gewerkt, alleen in Schiedam. En Schiedam was toen nog in aan bouw. Behalve het werk aan de Statendam deed ik er buiten werk. Later pas ging ik over naar de Reparatie". Het was een loodzware tijd, hard werken. En was het werk niet bij de deur, dan zocht je het verderop. "Voor Wilton werd ik zelfs een tijdlang uitgezonden naar Nijmegen", herinnert Van Zijl zich. "In die tijd verhuisde ik met mijn gezin van Charlois naar Schiedam. Dat ging met paard en wagen en de Maas werd met de pont overgestoken. Mijn vrouw regelde die operatie, omdat ik in Nijmegen zat". Het koperslager/fitterswerk was letterlijk loodzwaar. "Er werd onder die houten vloeren in de schepen met veel loden pijp werk gewerkt, kilo's lood waren er nodig. Het omschakelen van kolenstook op de schepen naar oliestook gaf veel werk. Er moesten veel verwarmingsspi ralen worden aangelegd. En lood werd later vervangen door staal, terwijl de houten vloeren venrangen werden door ijzeren". Een revolutie die werk opbracht betekende ook de overgang van dieselolie op zware olie. Daar voor moest er een installatie bij komen, zodat de schepen in die dagen op beide mogelijkheden konden draaien. "De Willem Ruys was er een voorbeeld van.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 5