4 Overzicht van de fitterij/koperslagerij In 21 dagen was de ombouw ge piept: een huzarenstukje, dat er wezen mocht". Van Zijl weet er alles van. Ook van het in zwang komen van de nodige zoetwa terinstallaties aan boord van schepen. Zijn vakgebied kent voor hem geen geheimen. Maar hij is dan ook gedegen ge schoold in de praktijk, heeft alle ontwikkelingen meegemaakt. "Vroeger nam je zelf de maat van pijpen, maakte ze, boog ze, maakte daarbij gebruik van het vuur en hars. Nu heeft ieder zijn specialisme en zijn er moderne werktuigen en machines be schikbaar. Je kunt bijna zeggen, dat de schetsenmaker de hoofdpersoon is geworden". Praktijk Een hele gang door de harde praktijk maakte eveneens Ver- wey. Hij weet nog veel van de baggermolens en zeeslepers die bij de werf Leen Smit op Kin derdijk werden gebouwd en de specialiteiten van J K Smit zijn hem evenmin ontgaan. Het repareren van de raderen opzij van de raderboten, die tussen Nederland, met name Rotter dam, en Duitsland voeren, staat in zijn geheugen geprent. "Als je op die raders zat te wer ken schoten de ijsschotsen on der je door, eigenlijk levensge vaarlijk. Koude schijnt indruk op hem te maken, althans: "Toen ik van de RDM bij Wilton kwam, kreeg ik werk op de Andijk van de HAL, die in Delfshaven lag. Het was toen koud, zeer koud en er lag sneeuw. Ik had het slecht naar mijn zin. Maar dat werd beter, de sfeer was goed tot zeer goed. Ik bleef tenslotte 421/2 jaar. De mensen stonden altijd voor elkaar klaar, er was een nauwe band en, allemaal vaklui ook". Die bedrijfsband blijkt ook van belang. Het elkaar kennen, el kaar "matsen", weten, waar en bij wie je iets kunt "versieren" of te weten komen, blijkt op een scheepswerf, vooral in de repa ratie van het hoogste belang. "Er waren altijd van die men sen, die wel een eigen voorraad je ergens van hadden of die ou de onderdelen bewaarden. Als je dan een probleem hebt en met hen smoest, kunnen zij je vaak uit de brand helpen". In die gedachtengang passen zaken als Materials Management wat minder goed. Daartegen zet men zich dan wat af. In hun be nadering lijken zulke zaken het werk eerder te stagneren, door dat de improvisatie verloren dreigt te gaan, alsmede de snel heid van werken de kans loopt te worden aangetast. Als gezegd: de sfeer op Delfsha ven was uitstekend. "Een opval lende figuur toen was baas Ker- ger". Deze stapte niet door eni ge eigendunk geremd door het leven onder het zelfbewuste motto "als ik spreek, dan spreekt Wilton". Een grote po tentaat, die door moeder natuur niet met humor moet zijn mis deeld. Verwey: "Je kon je een kriek lachen om hem. Hij bracht iedereen door zijn humor aan het lachen, maar besodemieter de je intussen, waar je bijstond. Schroef- en aswerk; vertrouwd beeld aan de werf

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 6