"Inspanning nodig om het hoofd boven water te houden" Directeur W. Zipp: 5 Hij telde als geen ander in het voordeel van het bedrijf. Hij "vertelde" zichzelf zelfs graag, maar altijd voor het bedrijf. Het was me er eentje Hij moet er nog flink om gnuiven. "Trou wens, er waren meer van die "boosdoeners", waar je nogal lol mee kon hebben. Ze leven jammer genoeg niet meer. Ik denk aan Henk Meerman. En la chen kon je ook met Tinus de Knegt. Die had rijk kunnen wor den van de lol-boeken, die hij zou hebben kunnen schrijven". Gein Naast de gein was er het werk. Een schat aan ervaringen werd opgedaan met M.A.N.-, Doxford- B W- en Werkspoormotoren. "Wij ploeterden dag en nacht door, maar kregen elke kapotte motor of machine weer aan de praat. Je kon zo'n ding wel dro men en meestal had je aan een paar woorden van een machi nist al voldoende om te weten, wat er loos was". Over de fusie met Fijenoord kan men kort zijn. Dat bleek ook tijdens andere in terviews, die wij eerder hadden. In de reparatie gaf deze nauwe lijks problemen, omdat Fije noord deze tak van industrie niet bedreef. "Wij merkten van de fusie niet zo veel. Alleen von den wij die Fijenoorders niet zo plezierig, omdat zij nogal een hoge dunk van zichzelf ten toon spreidden. Het waren wel vak lui, maar in de buitenploeg kon den zij het routinewerk aanvan kelijk niet goed bijhouden. Maar in korte tijd groeide er een bete re verstandhouding, een beter begrip over en weer en waren er geen problemen meer. Het is al tijd een kwestie van aan passen". Ook van de overgang naar Schiedam kan Verwey niet zo gek veel vertellen. "Kijk, in die buitenbankwerkersploeg kwam je toch al overal, ook in Schiedam. Je zag het bedrijf daar groeien, maar je groeide als het ware mee. Voor ons was die overgang een geleidelijke. Alleen in het begin moest je daar erg op je gereedschap pas sen, er werd nogal eens gepikt." Argumentatie De accommodatie van het per soneel op de werf groeide ook mee, werd gelukkig ook steeds beter. Want de kwaliteit hiervan was aanvankelijk een doorn in het oog van velen. Maar als iets verbetering behoeft en men komt met een redelijke argu mentatie, waarmee men zijn be weringen kan staven en billij ken, dan is er bij Wilton- Fijenoord veel mogelijk. Dat is in deze gemeenschap decennia en decennia lang bewezen. Dat komt ook tot uitdrukking in de verhalen van deze vakbekwame mensen, die jaren lang hun vak kennis uitbouwden en over brachten op anderen. Mensen die rijpten in het bedrijf, in hun werk, die alle "ins" en "outs" kenden en die anderen weer tot rijpdom brachten: een prachtig stukje evolutie in de bedrijfsge- meenschap. Want WF is toch een gemeen schap, die bestaat uit een optel som van zeer bekwame men sen, materialen, faciliteiten en outillage, tezamen een pakket vormend, waarmee een klant optimaal kan worden geholpen. "De omstandigheden in de hui dige maatschappij zien er niet zeer florissant uit. Dit noopte ons tot een aantal maatregelen, teneinde de onderneming te kunnen laten voortbestaan". Tijdens de jubileumviering op vrijdagmorgen 23 februari jl. zei het lid der directie, de heer W. Zipp, dit, toen hij een afweging maakte tussen de harde econo mische werkelijkheid van het ogenblik en anderzijds toch po sitieve toekomstverwachtingen. "In het grote RSV-verband wordt er alles aan gedaan om te overleven. Wilton-Fijenoord legt zich toe op hoofdzakelijk twee soorten van activiteiten. Daar onder valen ten eersten de bouw van marineschepen, waarvan er een aantal in aan- dan wel afbouw is en ten twee de reparatie van schepen en drijvend materieel". In het perspectief, dat hij schetste, zag de heer Zipp voor beide activiteiten duidelijk wel mogelijkheden liggen. "Op het gebied van de nieuwbouw wordt er alles aangedaan om tot nieuwe opdrachten te gera ken. De kans daarop is zeker niet uitgesloten. Wat de repara tie betreft, lijkt het erop, dat de laatste tijd iets meer klanten van ons reparatiepakket hebben gebruik gemaakt. Dit door een aantal factoren". Nijpend In het beeld, dat hij beschreef en dat niet al te rooskleurig lijkt, was de nodige ruimte voor opti misme en motivatie. De heer Zipp zei hierover ook nog: "Hoewel de toestand nij pend is, doet een ieder er alles aan om het hoofd boven water te houden". De inbreng van de jubilarissen oordeelde hij daar bij van onmisbaar belang. "U is nog jong, ook degenen, die veer tig jaar in dienst zijn. Dat komt omdat men vroeger op een veel jongere leeftijd begon aan het arbeidsproces deel te nemen dan tegenwoordig. Het is van veel belang, dat u als nog tame lijk "jonge" mensen uw rijke er varing in het bedrijf kunt inbren gen". Hij had uitgerekend, dat de vijftien jubilarissen bij elkaar 480 manjaren vertegenwoordig den. Hierna ging hij over tot het houden van de persoonlijke toespraken. De heer Zipp prees een werk voorbereider/calculator van de 1:10 Tekenkamer om zijn rustig optreden. "U heeft u geleidelijk aan ontwikkeld van helper via plaatwerker tot wat u nu bent!" "U komt niet uit de kokerij, van waaruit in vroeger dagen eten werd uitgegeven". Hij liet niet na een grapje te debiteren te gen een kokër/hakker. "Maar u werkt bepaalde onderdelen goed af. Dat doet u met veel vakmanschap. In uw vrije tijd heeft u een passie voor kampe ren". Rustig Een postloper was als helper in de scheepsbouw begonnen. heer Zipp sprak de jubilarissen toe "Door uw gezondheid bent u van beroep veranderd. U doet uw werk op rustige wijze. U gaat graag met vakantie naar de Do lomieten". Een toetser was eerst schilder geweest. "Na 1946 ging u naar de toetsbank in verband met het repareren van takels en zo meer. In uw vrije tijd bent u een voetballiefhebber van een "clubje" in de "kuip". "U bent nog op Fijenoord be gonnen". De heer Zipp knikte met een blik van waardering. "Wat van Fijenoord komt, is goed. U is een handige timmer man, die ook fotografeert". Er was ook iemand, die van "practical jokes" hield. "U doet daarbij uw werk in de Machine-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 7