14 Poseren op de "Jan Backx" gramma van aantrekkelijke ex cursies. Zo stonden onder meer een Rijnmond-dag, een officiële ontvangst door de Britse Consul-Generaal, een Amster damdag met onder andere be zoek aan de KLM en verblijf in het vormingscentrum te Hilva- renbeek met daaraan gekop peld een bezoek aan de scheepsschroevenfabriek van Lips op het programma. Op vrij dag 24 augustus vond de eerste excursie plaats: de zogenaam de Rotterdam-dag. Een dag die behalve de havens verder van alles met water te maken had, want Pluvius liet duidelijk blij ken dat hij niet alleen in Enge land ongenadig kan toeslaan: het regende pijpestelen. Dat deerde de "uitwisselaars" ech ter allerminst, gezien de zonni ge stemming tijdens de rit per luxe touring-car naar de "Jan Backx", het opleidingsschip' van de Rotterdamse Haven- en Vervoerschool. Echt een toon beeld van ouderwets vakman schap. Het nog geklonken schip was in 1938 gebouwd en onder hield de dienst Glasgow- Bombay. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het schip uitgerust met 10 zware kanon nen ingezet door de Britse Mari ne en sinds 1968 doet dit puike stukje scheepsbouw dienst als opleidingsschip. Een traditie waar helaas een einde aan Hier doen de jongens van de Prof. Ruttenschool praktijkervaring op met het laden en lossen van goederen komt, want binnenkort zal het schip worden gesloopt, waarna de Haven- en Vervoerschool een nieuw gebouw zal betrekken op gewijde grond: de plaats waar eens de Wilton-werf op Delfsha- ven gevestigd was. Interessant was de rondleiding door het schip. In de machinekamer kon den we één van de hulpmotoren nog in werking zien. Er was zelfs een compleet ingerichte sportzaal. Overal prachtig hout werk. Ook de antieke piano in de salon had - gezien de swin gende klanken die de chauffeur van de bus eraan ontlokte - wei nig te lijden gehad van de tand des tijds. De meeste aandacht trokken echter de meisjes in de leslokalen, die op de "Jan Backx" een administratieve opleiding krijgen. Van de "Jan Backx" ging het per rondvaart boot door de vanwege de sleep bootstaking wat stil aandoende Rotterdamse havens. Twee sleepboten hebben we slechts in actie gezien tijdens de trip. En dat waren jawel, WF- slepers, met de drijvende bok "Mammoet" op sleeptouw naar een karwei ergens in het Rotter damse. Via de Wilton-haven - leuk om de werf ook eens van de andere kant te zien - ging het terug naar Rotterdam naar de Prof. Ruttenschool, het op de vaste wal gevestigde deel van de Haven- en Vervoerschool. Beeldscherm Hier trok vooral het lokaal voor de chauffeursopleiding veel be kijks. Door middel van op een beeldscherm geprojecteerde si tuaties leren de jongens hier au torijden in een aantal in het lo kaal opgestelde autootjes, die zijn aangesloten op een cen traal systeem, zodat de leraar kan zien of men op bepaalde si tuaties juist heeft gereageerd. Aardig was het complete scheepsruim vlak naast de school waar men kan oefenen in het laden en lossen van goe deren. Tussendoor werd op de Prof. Ruttenschool de lunch ge bruikt met - tot genoegen van de Britten - een flinke pot "tea", 's Middags werd tot slot de op het terrein van de RDM ge vestigde fabriek van RSV Zware Apparatenbouw bezocht, waar de jongens een inzicht kregen in de fabricage van onder meer nu cleaire produkten zoals reactor vaten. Kolenmijn Vrijdag 14 september zat het er op voor wat het Nederlandse gedeelte van het programma betreft en reisde men per nacht boot naar Harwich. Vier WF-ers gaan naar Liverpool, waar onder andere bezoeken aan een kolen mijn, de Liverpoolse werven, een atoomcentrale, de bad plaats Blackpool en een excur sie naar Londen op het pro gramma staan. Twee jongens gaan naar East Kilbride en Glasgow in Schot land waar zij onder andere de "Trossachs" (berg- en bosge bied), een whisky-distilleerderij, de fabriek van Rolls Royce en de stad Edinburgh zullen bezoe ken. Aandacht voor de Rotterdamse haven

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 16