14 Prijsschieten bij sport en sp< zelf vaak nog jong, steekt de ge- dropten best een helpende ster ke arm toe door hun per auto naar het kamp te rijden. Op de bodem van zo'n politie-auto ont dekten eens controlerende lera ren een paar weggedoken knul len. Onverbiddelijk klonk het: "Er uit, zelf lopen en zoeken". Tja, de zelfwerkzaamheid kent geen grenzen Uitslapen De volgende ochtend mag er uitgeslapen worden tot 's mid dags 12 uur. De vermoeide kna pen maken daarvan een dank baar gebruik. De leiding zelf zal misschien ook wel een uiltje knappen? Bij slecht weer gaat een drop ping niet door. De heer Van Maanen: "In negentien jaar is dat slechts een paar keer voor gekomen. Men heeft er dan wel de pee in: een teleurstellende ervaring op zo'n moment. Vorig jaar zijn wij eens een kamp een dag eerder gestopt. De jongens wilden doorgaan. Wij vonden echter dat er gren zen zijn en waar het de gezond heid betreft, mag je die niet overschrijden. Als men begint te hoesten en niesen en de kelen gaan wat branderig worden, nu stop dan maar. hoe jammer dan ook". De leiding van de school met aan het hoofd de chef Vorming en Opleiding, de heer Valk, en de chef Bedrijfsschool, de heer Van de Geer, plus de leraren zetten zich bijzonder in voor het kamp, omdat het zo waardevol is. Vrijdag's voordat de jongens het kamp verlaten, vindt een Basketball in de open lucht evaluatie-bijeenkomst plaats, 's Avonds wordt met de leraren de hele week nog eens door gesproken: heel vrijuit. Men heeft elkaar dan nader leren kennen in een "neutrale" situa tie. De leerlingen hebben de le raren uit een andere hoek kun nen bekijken, andere eigen schappen in hen ontdekt of kun nen ontdekken en uiteraard an dersom ook. Dat onderbouwt het wederzijds respect en be grip nog steviger. Ook onderlinge wrijfpunten in de diverse "competitiegroepen", die week ontstaan, worden onderling doorgesproken. Zo in de trant van "als jij je spullen tevoren goed had verzorgd, had je on derweg met je fiets geen drie lekke banden gehad en dat had ons heel wat moeite bespaard". Het is elkaar dan aanspreken op zaken, die de individuele ver antwoordelijkheid ten opzichte van de groep betreffen. Niet in een ruziesfeer, maar inhoudelijk zakelijk. En dan daarna weer in staat zijn als vrienden uit een team samen een pilsje te drin ken. Het gaat om teamgeest, om groepsvorming, verantwoorde lijkheidsgevoel. Daaraan draagt ook het gezamenlijk sporten bij. Tijdens het vormingskamp ha len de jongens dan ook hun sportdiploma. Er zijn acht on derdelen. Zeven worden in het kamp afgewerkt en het onder deel zwemmen in het Sport- fondsenbad in Schiedam. De onderdelen zijn: 80 meter hard lopen in 13 seconden; versprin gen minimaal 4,25 meter; hoogspringen 1,25 meter; ko gelstoten (5 kg's kogel) 8,25 me ter; balwerpen 28 meter; hinder nisloop 400 meter in 1,40 minu ten; 5 kilometer duurloop in 26 minuten; 350 meter zwemmen niet in een bepaalde tijd. Recht op een diploma geven 120 pun ten. Er zijn per onderdeel maxi maal 20 punten te verdienen. Is iemand al uitgeschakeld om het vereiste aantal nog te kunnen halen, dan moet hij nog zijn best blijven doen, omdat de in dividuele prestaties weer "door tikken" naar de hele ploeg om mee te tellen voor de hele "kampcompetitie". De heer Van Maanen laat het wakend oog over de conditie gaan. Ook bui ten het kamp. "Het eerste leer jaar krijgen ze wekelijks drie uur sport, waarvan één uur zwem men; het tweede jaar twee uur sport en één uur zwemmen. Teamgeest wordt aangekweekt door het beoefenen van teamsporten en vaardigheid voor het latere werk op de sche pen door veel "klim- en klauter- werk" in het programma in te bouwen. En omdat men aan het water werkt, is zwemmen van onontbeerlijk belang. Niemand verlaat er eigenlijk de school, zonder zwemmen te hebben ge leerd en minimaal één zwemdi ploma te hebben behaald. Ve len, wel 80 procent, behalen het hoogste diploma: zwemvaardig- heid vier, dat betekent zes diplo ma's". Contacten Contacten met anderen, ook buiten de werf hebben veel waarde. "Je kunnen bewegen, vrijelijk met anderen. Daaraan hebben de jongens wat. Ze kun nen dan als collega's in het werk beter met elkaar en ooK anderen omgaan. Daarom doen wij aan alle sporttoernooien in Schiedam mee. Wij hoeven niet persé nummer één te worden, a' is een bekertje of een derde plaats wel leuk. En omtrent dat niveau begeven wij ons tegen woordig. Vroeger werden we vaak nummer één in het School- paasvoetbaltoernooi. Dat lijkt nu voorbij. Niet het toernooi, maar die eerste plaats". Meer waarde dan aan een eerste plaats hecht hij aan het feit, dat de Coopertest op de Bedrijfsschool zeer goed ligt- "Dat is een test, waarmee je de conditie van de jongens kun' peilen. Soms is die niet best als ze hier komen, maar dat werken wij wel bij. Het grootste gedeel te van de leerlingen heeft te dien aanzien de classificatie goed tot uitmuntend. Daarop zijn wij als school wel een beet je trots

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 16