%J Bemetel Kraandrijverscursus Punt 1: veiligheid valgevaar wegnemen 15 'n kringen van bedrijfschefs, ba zen en veiligheidsdeskundigen is voldoende bekend dat werk- verzuim van personeel door val- 'etsels bovenaan staat bij de oorzaken van ongevallen. Bepalen wij ons deze keer eens alleen tot het risico en de pre sentie van vallen van personen bij het belopen van vaste trap- Pen in, aan of buiten bedrijfsge bouwen, scheepstrappen en Scheepstoegangen. 'n het algemeen zien trappen er °p het eerste gezicht niet bij zonder riskant uit. Er zijn nogal wat redenen te ver- Pielden waarom mensen bij het 9ebruik van een trap onvoldoen de op hun hoede zijn voor de 6ventuele gevaren. Er zijn nogal wat dingen die happen en scheepstoegangen onveilig kunnen maken. Om er maar eens wat te noe men: versleten of beschadigde treden - losse of ontbrekende schraplatten losse of beschadigde anti slip randen of stroken op de treden treden met een te kleine of te grote aantrede of optrede een ontbrekende leuning of slechts één leuning waar twee leuningen aanwezig zouden moeten zijn een ontbrekende tussengor- ding tussen leuning en tre den een te zwakke of onvol doende verankerde leuning een losse of beschadigde leuning onvoldoende verlichting van de trap losse voorwerpen, los mate riaal, gereedschap, slangen en kabels water en of olie op de tre den 's winters: sneeuw en ijzel. Het is gemakkelijk voor te stel len hoe dit soort toestanden van trappen kunnen leiden tot vallen. Indien u in uw werkomgeving zulke situaties opmerkt, is het alleen vallende katten komen op hun pootjes terecht raadzaam er zo spoedig moge lijk iets aan te doen. (bijvoorbeeld door melding aan de betrokken beheerder of bouwbedrijf); gebreken kunnen dan prompt worden verholpen. Behalve onveilige situaties is er ook een aantal handelingen of verzuimen die mensen op trap pen laten vallen. Wij noemen: misstappen of van een trede af glijden, geen gebruik maken van de leuning, struikelen of uit glijden over losse voorwerpen, met een schoenhak blijven ha ken aan de zoom van een broek of rok, of "gewoon", zonder te weten waarom, je evenwicht verliezen. Deze gebeurtenissen zijn vaak het gevolg van haastig een trap op of af te hollen of komen een voudig door het "niet uitkijken". Soms is de oorzaak het dragen van een stapel voorwerpen die het uitzicht op de trap beletten of die de drager uit zijn even wicht brengen en zodoende la ten vallen. Het met één hand vasthouden van de leuning zou in de meeste gevallen een val voorkomen of de gevolgen ervan minder ern stig maken. Op de goede ge woonte om "de leuning te ge bruiken" kan niet genoeg de na druk worden gelegd. Veel veiligheidsvoorschriften en wetten eisen de aanwezigheid van trapleuningen, maar heel wat mensen gebruiken ze niet. Het is een van de veiligheidsge woonten die wij ons allemaal ei gen zouden moeten maken. Trappen kunnen een bron van letsel zijn, niet alleen tijdens het werk maar ook thuis en in open bare gebouwen, ledereen dient ze te beschou wen als potentiële ongevals bronnen en moet leren ze met verstand te gebruiken. Bedenk altijd dit: Veiligheid op het bedrijf is zekerheid voor het gezin. A.P. 'h samenwerking met RDM, ^Dsm, VMIJ en WF is in de Be- drijfsschool van Wilton- Bijenoord de vijfde Kraandrij- verscursus van start gegaan, tweeëntwintig kraandrijvers Worden in twee parallelgroepen °Pgeleid voor het Kraandrijvers- bewijs. Het theoretiegedeelte Wordt in april 1980 schriftelijk 9eëxamineerd en indien de kan didaat dit examen met goed ge- v°lg heeft afgelegd, wordt daar na het praktijkexamen op de ^raan gedaan. Voor de kandida ten nog een lastig karwei om te blaren. Veel succes! I De cursisten voor de 5e Kraandrijverscursus

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 17