2 Een M.A.N.-motor in de fabriek op Fijenoord Leest u graag? Ontzettend graag. Men noemt technici wel techno-barbaren. Daarin zit een kern van waar heid. Je bent als technicus na tuurlijk in een bepaalde sector bezig. Je opleiding is ook daar op gericht. Nu kan ik echter het tekort inhalen, heerlijk, een boek lezen. Dat mag ik graag doen. Wilton was toen naar buiten nog niets bekend. Die is ook in gegaan met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1929. La ter werd deze pas een feitelijk gegeven. Bij Fijenoord bouwde men toen bijvoorbeeld de "Kota Tjandi" en de "Kota Pinang" voor de Rotterdamsche Lloyd. Ik herinner me de jonge groepsleider Lammers nog zeer wel. Hem assisteerde ik ten aanzien van de installatie van die knots van een 8-cilinder mo tor voor de "Tarakan". Ook de ombouw van de "Djambi", waarbij de turbine eruit moest en een motor geplaatst, was een heel karwei. De latere sous chef De Gier en ik werkten er aan onder groepsleider "Meyer met de sik". Zo werd Meyer nu eenmaal aangeduid, omdat er ook een Meyer was zonder sik. Met De Gier hield ik dikwijls een wedstrijd op de tekenkamer: doen wie het eerst een tekening klaar had. Later zijn op de te kenkamer ook de Wilton teke naars erbij gevoegd. Toen liep ik tegen mijn neef Jan de Haan op, die groepsleider was en la ter bedrijfsdirecteur heel toeval lig. Hij bleek bij Wilton te wer ken en daarvoor bij de Dok- en Scheepsbouwmaatschappij in Amsterdam. Wij hadden elkaar wel tien jaar niet gezien. Ik zie hem nog daar in de Piekstraat binnenkomen met dat lorgnetje op zijn neus. Mijn eigen neef. Later zei hij meestal spottend: hoe gaat het met je boerefami- lieEn ik: en de jouwe dan Een leuke tijd. En toen de overgang naar WF in Schiedam? In 1931 gingen wij over. Wij brachten de kruiser "de Ruyter" in portefeuille mee. Ik herinner me de proefvaarten van dit schip later nog heel goed: bij Den Helder en in de Ierse Zee. Dat betekende wel van 's mor gens 6 uur tot 's avonds 6 uur op je benen staan. En dat bij voorbeeld in Ketelruim I: bloed heet! Het ruim stond ook onder Stapelloop van de "Kota Agoeng" U kwam bij Wilton of bij Fije noord in dienst? Een twinkeling in de ogen en een verscholen glimlachje rond de mond: als "veelbelovende" jongeling stapte ik het Etablis sement Fijenoord binnen. Voor ik de HTS deed, bezocht ik de ambachtsschool. Vanuit die school hadden wij eens een excursie naar Fije noord. Ik woonde er niet ver van daan, want wij stammen van Charlois. Toen ik die grote MAN-motoren in de loods zag staan en de geur van olie op snoof, was ik verkocht. Net als de reuk van linnen je neus bin nendringt: je wilt dan meteen schilderen. Wanneer was dat? Op 16 mei 1929 stapte ik Fije noord binnen. Van de fusie met

Wilton Fijenoord Nieuws | 1979 | | pagina 4