Personalia In verband met vervroegd uit Dankbetuigingen 14 verbeteren of een andere, betere machine te gebrui ken? Is dit het geval, dan zijn gehoorkappen niet no dig. Ons affiche kan in dit opzicht ook als afschrik wekkend voorbeeld dienen. Willen we er zo uitzien, in dien dat niet strikt noodza kelijk is? Zo kunnen we uitgebreid met voorbeelden noemen welke punten aan de orde komen om te proberen gevaren te voorko men of te beperken, om het ge bruik van p.b.'s zo beperkt mo gelijk te houden. In het kader van dit werkplan kunnen we de maatregelen slechts kort samenvatten. In volgorde zijn de te nemen maatregelen, beginnend bij de bron van het gevaar en pas ein digend bij het gebruik van per soonlijke beschermingsmidde len voor de mens: Waarom worden persoonlijke beschermingsmiddelen vaak niet gebruikt? In bepaalde situaties weten we dat het gebruik van p.b.'s on ontbeerlijk is en dan ook ver plicht is volgens de wet. Bij voorbeeld bij het werken rond de hijskraan op de bouw of voor degenen die bij het hijs- werk betrokken zijn, de veilig heidshelm. Bij het verrichten van slijpwerk met een elektrische handslijp machine, de slijpbril. De veiligheidsschoenen bij werk met zware materialen. Toch zien we dat het gebruik van de beschermingsmiddelen vaak onvoldoende of geheel niet plaatsvindt. Hoe komt dat en wat is er aan te doen? In de eerste plaats zien we dat vaak te licht tegen dit punt aangeke ken wordt. Zowel door be drijfsleiding als door de 'men sen op de werkvloer'. De be drijfsleider, directie of baas heeft er wel eens met de men sen over gepraat, maar vond geen gehoor. Men heeft be schermingsmiddelen ter be schikking gesteld, maar ze wer den niet gebruikt. Men heeft re gels opgesteld, maar ze wer den niet nageleefd. Ogen schijnlijk lijkt de conclusie ge rechtvaardigd dat de mensen die de p.b.'s zouden moeten ge bruiken, niet willen. Enkele punten die kunnen bij dragen tot meer begrip en in zicht in de mogelijke oorzaken van de vermeende onverschil ligheid of soms echte onver schilligheid willen wij noemen. Uit onderzoek is nl. het volgen de vaak naar voren gekomen: men heeft geen juist beeld van de gevaren of schade lijke factoren; men heeft geen inzicht in de mogelijke gevolgen van bepaalde gevaren; er zijn geen duidelijke af spraken gemaakt t.a.v. het gebruik, verstrekking, con trole etc. van p.b.'s; er zijn geen duidelijke ge volgen, indien afspraken of regels genegeerd worden t.a.v. p.b.'s; de leiding geeft het ver keerde voorbeeld door zelf geen p.b.'s te gebruiken; bij het gehele bedrijfsge- beuren blijkt de veiligheid niet zo'n belangrijk punt te zijn. B.v. doordat tegen ge ringe kosten opgezien wordt om op een bepaald punt veiligheid te bevorde ren; er blijkt niet nagegaan te zijn welke andere maatre gelen mogelijk zijn om ge vaar te voorkomen voor de mensen; nieuwelingen worden niet goed geïntroduceerd, waar door soms bestaande goe de gewoontes weer verval len; er zijn diverse groepen mensen, waarvoor verschil lende richtlijnen gehan teerd worden op een zelfde werk. B.v. lassers zijn niet gewend gewone veilig heidshelmen te dragen of personeel van onderaanne mers wordt anders behan deld; Bij elk van de bovengenoemde oorzaken, van vaak schijnbare onverschilligheid, kunnen aan bevelingen gedaan worden om hierin veranderingen te bren gen. Zijn we bereid de oorzaken op te sporen en er wat aan te ver anderen? Indien dit het geval is mogen we verwachten dat weerstanden tegen het gebruik van p.b.'s zullen verdwijnen of verminderen. En bedenk wel: Veiligheid op het bedrijf, is zekerheid voor 't gezin. A.P. In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd is op onderstaande da ta eervol ontslag verleend aan: C. Hartog ijzerwerker 11-5-1980 A.J. Schrauwers portier 23-5-1980 treden is op 30-6-1980 eervol ontslag verleend aan: A. Shot projectbaas Hierbij dank ik u allen voor de betoonde belangstelling tij dens de ziekte en na het overlij den van mijn man. Mevrouw G. de Jong-Brouwer J.C. Heinsbroek werkvoorbereider

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 16