2 v.l.n.r. de heren D. Lotze (Germanischer Lloyd), J.H. Meerwaldt en C.H. Meeuwisse electrische- en luchtsystemen met voldoende luchtdruk voor het pneumatische handgereed schap. Verbetering van de werkmethodiek aan boord van in reparatie liggende schepen kwam ook aan de orde. Het stellingmakerswerk verander de eveneens van opzet en te vens de aanpak ten aanzien van het vervangen van dek- en huidplaten. Men ging er toe over zelf pijpen te maken en te schetsen en machines uit te lij nen. Te zelfder tijd werd het "union melt" lassen oftewel het lassen onder poederdek in gevoerd (leunt achterover in zijn stoel). Een en ander veranderde dui delijk van aanzien? Wat heet? Er kwamen kratten en kratten vol equipment uit Nederland over. Wij kregen te horen, dat er nog een potje ont wikkelingshulp op het vuur stond. Wij mochten de Indone siërs daaromtrent adviseren. In bijzonder goede samenspraak kwamen wij tot de slotsom, dat dit geld het best kon worden besteed aan een reparatiedok. Wij hebben geholpen de speci ficatie op te stellen. Dit resul teerde uiteindelijk in een aan vraag, die in uw opdracht aan de werf van Boele werd omgezet. Een succes voor ons team, vonden wij, althans het overne men van het advies. Natuurlijk hadden wij liever zelf het dok gebouwd. Wij hebben allerhande huzarenstukjes uit gehaald, kranen verbouwd en omgebouwd, ook een ponton van een drijvende kraan, ge reedschappen aangepast en zo meer. De productiviteit steeg zienderogen, maar ook de kwa liteit, waarop Germanischer Lloyd het oog hield. Dit betrof allemaal het fysieke deel van het project? Dat is zo. Daarnaast was er veel werk aan de boekhouding in de ruimste zin van het woord, of noem het financiën en administratie en daarnaast de afdeling voor de begrotin gen en rekeningen. Dit soort zaken zijn minder goed over zienbaar dan de fysieke aange legenheden. Het is ook een soort werk, waarvan de resulta ten pas op veel langere termijn zichtbaar worden. Het betekende een hele klus, waarmee onze econoom Ba- rendregt zich bemoeide. De he le administratie werd aange past aan „Saasgalkap", een vertaling van het handboek Uniforme Administratie van SNSI. De rekeningen en begro tingen waren het deel van wij len de heer Gitz en zijn latere opvolger Swart. Wijzigingen aanbrengen in zulke systemen valt niet erg mee, omdat zij zo diep grijpen in de historische groei van een bedrijf. Een pro bleem was, dat men er werkte met standaardverkoopprijzen en dat het bedrijf voornamelijk een staatsonderneming was, wat inhield dat je bijna overal overheidsgoedkeuring op moest zien te krijgen, zelfs op het verschrotten van onbruik baar materiaal. Maar natuurlijk lukte het alle maal? Dankzij de geweldige samen werking met de Indonesiërs, veel geduld en wederzijds respect en aanpassingsvermo gen. Er heerste een goede teamgeest en daarmee kom je het verst, ledereen komt een stukje van het succes toe. Spij- Diverse gasten bijeen op een R.S.V -receptie

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 4