Flinke kopschade "Lake Anja" Ingewikkeld reparatiekarwei aan "Sealand Market" 6 Van de Noorse rederij Arne Blystad kregen wij een zwaar beschadigde tanker "Lake An ja" aan de werf. Ter hoogte van New Foundland was dit 21.113 dwt metende schip in het drijfijs geraakt, waardoor een aanzienlijke kop schade ontstond. Om toestem ming voor de overtocht naar Europa te verkrijgen, diende het gat provisorisch te worden gedicht. Hiertoe werd in Cana da de voorpiek volgestort met ruim 150 ton cement. De eigenlijke reparatie, die in 30 kalenderdagen voltooid diende te zijn, werd na zware concurrentie door Wilton- Fijenoord verkregen. Meteen na aankomst aan de werf startte men in dok met het verwijderen van het beton en het oude staal. Inmiddels was in de Scheeps- bouwloods een aanvang ge maakt met het prefabriceren van een nieuw stuk voorpiek- sectie van 25 ton. Na het ver wijderen van de oude, bescha digde delen, werd deze sectie met behulp van onze drijvende bok "Mammoet" in zijn geheel aangebracht. Naast deze kopschade, repa reerde WF tevens enkele huid schades ter plaatse van de wingtanken 1 stuurboord en bakboord en werd meteen van de gelegenheid gebruik ge maakt om de schroefas te trek ken. Bovendien moest tijdens het korte verblijf van de "Lake An ja" aan de werf een andere om vangrijke klus worden ge klaard: het op dek aanbrengen en lassen van ongeveer twee kilometer dekversterkingen. Onlangs verwierf Wilton- Fijenoord de opdracht tot het geheel verwijderen en controle ren van de beide schroefaslei dingen van het Amerikaanse containerschip "Sealand Mar ket" (27.728 dwt). Het werk aan de beide assen, waarop een to taal vermogen staat van 120.000 pk, betekende een ge compliceerd karwei, dat in de scheepsreparatiewereld niet vaak voorkomt. Beide schroef asleidingen bestaan uit vier as sen en vier lagers, die afzon derlijk verwijderd werden. In grote lijnen werd daarbij per schroefasleiding de volgende procedure gevolgd. In dok startte men met het verwijde ren van de beschermkokers om de assen. De kokers werden ter plaatse van de brandnaden gestraald en vervolgens losge brand. Later werd het midden gedeelte van de kokers ver nieuwd. Na het verwijderen van de kokers en kappen kon men de zich aan de buitenzijde be vindende geflensde koppelin gen losmaken. Ook de hydrau lisch aangebrachte SKF- koppeling aan de binnenzijde werd verwijderd. Hierna kon men de assen weghalen. Het eerst aan de beurt was de ach terste tussenas, waarna de schroef verwijderd werd, die voor reparatie naar Lips in Dru- nen werd gebracht. De schroef as transporteerde men naar on ze Machinefabriek Reparatie om op te laten zuiveren. Speciale stoel De voorste tussenas moest met een speciaal hiertoe in het dok geplaatste stoel verwijderd worden, omdat het onmogelijk was, dit zich ver onder het

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 8