15 Neem geen nodeloos risico Na alle maatregelen controle op veiligheid vóór aanvang werk. Vereniging etappes waarin onderhouds-, reparatie-en verbouwingswerk- Haamheden moeten geschie den, kan er - menselijkerwijs gesproken - weinig fout gaan. Deze vier etappes zijn achter eenvolgens: 1. Werkvoorbereiding (overleg en planning inclusief veilig heidsmaatregelen). 2. Buiten bedrijf stellen (af doende "afsluiten"). 3. Het verrichten van het werk zelf (goed "team"-werk, coördinatie tussen "pro ductie" en "onderhoud", geregelde veiligheids inspectie en maatregelen). 4. Het weer in bedrijf stellen. 7. Werkvoorbereiding. Men moet tevoren van het werk stapsgewijze nagaan wat de te verwachten gevaren zullen zijn en welke veiligheidsmaatrege len wij kunnen nemen. Dit ver eist bij de reparatie naast veel ervaring ook een grote dosis voorstellingsvermogen. We verwerken nu onze inzich ten in een inspectie-lijst - in filmkringen zou men van een "draaiboek" spreken - die wij bij voorkomende gelijksoortige Werkzaamheden telkens op nieuw kunnen (laten) raadple gen en eventueel wijzigen. Zo zullen in de toekomst zulke Werkzaamheden steeds veilig kunnen worden uitgevoerd. Aan de hand van deze lijst kan nnen vervolgens algemene of bijzondere veiligheidsvoor schriften opstellen voor een be paald soort werk. Zo een lijst wordt wel "Taak Veiligheidsanalyse" genoemd (zie werkmiddel). Deze kan te vens bij instructie van repara- tiepersoneel worden gebruikt. Men zorgt vervolgens voor gebods- en verbodsborden, af schermingen, waarschuwin gen, beveiligingsmateriaal (o.a. persoonlijke beschuttingsmid delen, beschermingen tegen het vallen van mensen of mate riaal, voorzieningen tot gasvrij maken, luchtverversing, tegen vallende vonken, tegen stra ling, enz. enz.). Dan dient men zorg te dragen voor de bekendstelling - het doorgeven van de mededelin gen dat "op-die-plek en op-dat- bepaalde-tijdstip" een repara tie zal worden verricht. Veel narigheid kan worden voorkomen door het gebruik van werkpermissiebonnen. Bij dit systeem moet door de productie en de onderhouds- chefs, die direct bij de repara tie, verbouwing, of het onder houd betrokken zijn, op een speciale bon worden aangege ven, die werkzaamheden welke specifiek gevaar opleveren. Afhankelijk van de aard van het bedrijf kan men verschillende typen bonnen gebruiken naar gelang van het gevaar (brand, explosie, elekt. enz.) bij het werk aanwezig (zie werkmiddel). Hierop moet worden aangege ven, of de vereiste veilig heidsmaatregelen zijn geno men, en of de werkzaamheden na een aangegeven tijdstip mo gen aanvangen. Deze bon(nen) word(t)(en) door de verantwoor delijke chef ondertekend en door hem aan de betrokken re paratiemonteur gegeven. Na beëindiging van de reparatie- taak leveren de monteurs de bonnen aan hun chefs in. Dit systeem werkt voortreffelijk indien het in een instructie dui delijk is gemaakt aan alle be trokken personeelsleden en als zodanig steeds wordt gevolgd en gecontroleerd. 2. Buiten bedrijf stellen. Dit voorname onderdeel zou men ook "beveiliging tegen on verhoeds weer in werking stel- WAT Energietoevoer onderbreken. Toevoer (en afvoer) afsluiten van elektriciteit, gassen, vloei stoffen, mechanische aandrij ving, straling. Verkeer stoppen en/of omleg gen. Rijweg, spoorweg, kraan- baan of waterweg afsluiten. len" kunnen noemen. Enkele voorbeelden van hoe dit zou kunnen geschieden volgen hier: HOE Schakelaar afsluiten met beu gel waaraan evenveel sloten kunnen hangen als er verschil lende monteurs aan de machi ne werken. Waarschuwingsbord "Onder houdswerkzaamheden, niet in schakelen!" (Alleen onvoldoen de). Zekeringen uitnemen. (Ook on voldoende). Geleiders, appara ten goed "aarden". Gebruik "brilplaat" bij pijplei dingen en afsluiters. Waken te gen doorlekken. Afsluiters, kra nen "op slot". Te repareren pijpleidingen, ma chines, opslagvaten, enz., druk- vrij en gasvrij maken. Ontste kingsbronnen uitnemen, rem men aanzetten, blokkeren, ver grendelen, koppeling uitscha kelen. Afsluiten met hekken, waar schuwingsborden, licht- en ge luidsignalen, isoleren van voe dingsstroomdraden, toepas sen van "rail keggen", boeien, bakens, richtingsborden.*) En bedenk wel: Veiligheid op het bedrijf, is zekerheid voor 't gezin. A.P. "Succes Tamboers bij Fanfare 80" Op zaterdag 13 september jl. heeft het tamboerkorps van de Harmonie deelgenomen aan het Festival "Fanfare 80" in Schiedam. Dit festival werd voor de 22ste maal georgani seerd door de afdeling Muziek van de stichting De Schiedam- se Gemeenschap. Er werd uitgekomen in de nor maalklasse met de volgende werken. Lopende mars Con Espressione van T. v. Kampen Stilstaand Holiday in Spain van S. Egberts Vooraf zijn er heel wat zweet druppels gelaten, want de keu ze van de instructeur was niet gemakkelijk voor de leden. Er stond dan ook heel wat op het spel, want het vorige jaar was men op de eerste plaats geëindigd van de afdeling nor maalklasse. De concurrentie was dit jaar groter. Hard is er gewerkt onder de lei-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1980 | | pagina 19