"Die oude schepen hadden een bepaalde charme" Kapitein F.L. van Ingen Schenau: 1 10 van zijn laatste schip, de mansleerling aan te monsteren op de "Grootekerk". Later ging hij bij WF aan boord van het eerste schip waarover hij het bevel zou voeren: de "Caltex Nederland". Bovendien was dit schip, waaraan hij zeer dierbare herinneringen be waart, door WF gebouwd. Vlak voor zijn pensionering spraken wij met hem over deze en vele andere herinneringen aan zijn carrière, die allerwe gen respect afdwingt. "Voordat ik hier aan boord stapte op de "Grootekerk" was ik met mijn vader een jas en schoenen wezen kopen bij Co- hen op de Scheepstimmerman laan. Ik weet het nog goed. Het was december 1938. Aan boord van dat schip was het een gro te bende. Je weet hoe dat is bij een schip in reparatie, overal slangen en pijpen. Later heeft mijn vader wel eens toegege ven, dat hij toen bij zichzelf dacht: tsjonge, waar heb ik hem nu toch naar toe gebracht". De heer Van Ingen Schenau glimlacht als hij terugdenkt aan dat prille begin. Hoewel hij zegt zich niet echt zo'n zeeman te voelen, heeft hij de interesse voor de zeevaart van huis mee gekregen. Zijn vader had, voordat hij ta baksplanter werd in het voor malige Indië, gevaren bij de KNSM en van zijn moeder's kant zat er zeer zeker zeemans- bloed in. Van haar familie wa ren enkele voorouders nog ka piteins op oude zeilschepen geweest. "Ik heb weieens aan de wal gewerkt, maar op den duur kon ik het daar toch niet wennen. De laatste keer bij voorbeeld zou ik bij de maat schappij op kantoor gaan. Eerst drie maanden op proef, 't Was ineens een heel ander le ven. 's Morgens vroeg op de trein en 's avonds pas weer laat terug in Soest. Nadat ik op een gegeven moment een paar da gen naar boord moest om aller lei dingen te checken, werd het me toch te machtig en verlang de ik er naar weer te gaan va ren. Laat mij maar naar zee gaan, zei ik, toen ze me vroe gen of ik op kantoor wilde blij ven. 's Avonds vertelde ik het aan mijn vrouw. "Oh, dat dacht ik wel", zei ze, "want vanavond kwam je voor het eerst weer fluitend thuis". Getorpedeerd De heer Van Ingen Schenau werd geboren in de Gordel van Smaragd. Toen hij vijftien was verhuisde het gezin naar Ne derland, waar hij de zeevaart school bezocht. Het eerste jaar in Scheveningen en het tweede jaar in Den Helder. "Daarna heb ik gesolliciteerd bij de KPM, omdat die in Indië voer. Ik werd echter uitbesteed om mijn twaalf maanden als stuur mansleerling te varen bij de VNS, met als thuishaven Rot terdam. Mijn laatste schip bij de VNS was de "Arendskerk". Op 15 januari 1940 werden we namelijk door een Duitse on derzeeboot getorpedeerd in de Golf van Biskaje. Om vier uur was ik van wacht gekomen en gaan slapen. Dat deed je met je kleren aan en je vluchtkoffertje stond gepakt naast je kooi. Plotseling schrok ik wakker door twee ploffen er werd geschoten. Vanaf de brug za gen we de seinlamp van die on derzeeër. Wij erheen geroeid in de werkboot met de scheepspapieren. Omdat we lading voor Zuid-Afrika, dat op dat moment in oorlog was, ver voerden, moest het schip "ver- senkt" worden. De ware reden om het te torpe deren was echter dat de Duit sers bang waren, dat dit snelle, pas één jaar oude schip later misschien als hulpkruiser zou kunnen worden gebruikt. Enfin, iedereen moest van boord, de sloepen in. Ik hoor de oude ka pitein Wijker - een van de roem ruchte figuren van de Australië- lijn van de VNS - nog moppe ren. Zijn hele carrière had hij een boek bijgehouden met de beste moppen, die hij gehoord had. Dat had hij aan boord la ten liggen Zeevaartschool Eenmaal weer veilig terug in Nederland ging hij naar school om zijn derde rang te halen. "In de oorlog ben ik op Texel ge bleven. Officieel was ik daar reserve-roeier van de reddings boot". Het is opvallend dat vele zeeva renden sterke bindingen heb ben met de Waddeneilanden. "Ach ja, de eilanden zijn weinig agrarisch, vandaar dat de be volking zich van oudsher con centreerde op de zeevaart. Vroeger waren er zeevaart scholen op de drie grootste ei landen. Nu bestaat alleen die op Terschelling nog. En ja de jongens op de scholen trouwden met meisjes van het eiland. Met mijn vader is dat zo gegaan en met mij ook". Toen de oorlog voorbij was, ging hij dan toch naar Indië, naar de KPM, met een contract voor vier jaar. "Na twee jaar nam ik echter ontslag, had ge noeg van het varen en wilde wel graag mijn verloofde weer eens zien Ik heb toen op Texel een poos gewerkt bij een brandstoffen- handelaar. We trouwden in 1947 en konden gaan wonen in een huisje van mijn baas. Woonruimte was erg schaars in die tijd. Er ontstond bonje met de gemeente over dat huis en het eind van het liedje was, dat we konden vertrekken. Daarop hebben we bij mijn ou ders ingewoond. Dat was na tuurlijk niet ideaal. Op een ge geven moment heb ik gesollici teerd op een advertentie waarin stuurlui voor de tank vaart in Indonesië werden ge vraagd. Ze beloofden me dat ik daar binnen een jaar een huis zou hebben. Aangezien mijn vrouw er geen bezwaar tegen had om in Indië te wonen, heb ik toegehapt. Ik zou er eerst heen gaan en later zou mijn vrouw volgen. Maar de situatie daar was veranderd en van dat huis kwam ook niets terecht. Toen ik na twee-en-een-half jaar in Nederland terugkeerde, was mijn oudste dochter, die inmiddels geboren was, bijna twee jaar. Ik had haar nog nooit gezien, kun je nagaan! Tegen woordig is dat heel anders. Dan ga je na vijf maanden met verlof. Maar in die tijd waren dat soort dingen heel normaal". Modern Na zijn terugkeer trad hij in dienst bij Caltex, wat later Che vron Tankers Nederland werd. Bij die maatschappij kreeg hij later zijn aanstelling ais kapi tein op de door WF gebouwde "Nederland". Zijn ogen glinste ren als hij over dat schip praat. "Het was een machtig schip, heel modern ook voor die tijd. Ik geloof dat het toen het enige vrachtschip in Nederland was met een ijzeren man (- auto matische stuurinrichting). Het had tevens een inert gasinstal latie. Ja, die oude schepen hadden een bepaalde charme. Tegenwoordig zijn het net mo derne apartementen. Mijn vrouw zei het laatst nog: Die oude "Nederland" was toch een echt schip met zijn kope ren patrijspoorten, koperen deurknoppen en veel mahonie-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 12