Bijzondere roerreparatie aan "Widar" 12 Een zeer ongebruikelijke roerreparatie voerden wij uit aan de 146.374 dwt metende bulkcarrier "Widar" van de Duitse maatschappij Seereederei Frigga. Zij verzocht ons het schip te dokken om de roerpen te controleren. Vanwege de grote afmetingen moest het schip ingedokt worden in dok 8, dat echter in verband met het uitgebreide karwei aan de schroefasleidin gen van de "Sea-Land Galloway" pas weer na enige tijd beschikbaar zou kunnen zijn. Daarop besloot men de reparatie te water uit te voe ren. Na het schip te hebben getrimd, werden aan dek twee lieren geplaatst en werd het roer met zware luchttakels gelicht, waarna het 91 ton zware gevaarte (het roer zelf woog 80 ton, de pen 11 ton) werd overge nomen door onze drijvende kraan "Mammoet". Om de reparatie zo snel mogelijk te kunnen uitvoe ren, was een speciale stoel vervaardigd waarop het roer recht overeind kon worden gezet. Deze stoel plaatste men op de wal bij de bokkesteiger, zodat het roer na afloop van de reparatie zo weer door de "Mammoet" kon worden opgepikt. Na uit het roer gepompt te zijn, ging de roerpen naar onze Machinefabriek Reparatie, waar bleek dat de pen te dun was geworden. Normaal gesproken zou dus een nieuwe pen moeten worden gemaakt, maar omdat de pen geen scheuren vertoonde, besloot men de pen schoon te draaien en op te vullen met plastic staal. Hiervoor gebruikte men een twee-componen ten Belzona-produkt, dat na korte tijd zo hard wordt, dat het op dezelfde manier bewerkt kan worden als staal. (Boven een temperatuur van 160°C wordt het echter weer week). Deze manier van werken leverde een tijdwinst op van ongeveer twee weken, wat uiter aard voor de reder erg belangrijk was. Het roer van de "Widar" was één van de grootste waaraan door WF te water reparaties zijn uitgevoerd. Deze bijzondere klus vergde vooral van de transport- ploeg het nodige improvisatie-vermogen, maar in goede samenwerking met Germanischer Lloyd en de rederij slaagde WF erin de opdracht binnen 22 dagen te voltooien.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 14