3 Korp. L. Graver vind je uiteraard op een zo ge compliceerd bedrijf als een Marine-vaartuig nu eenmaal is. Dat is de eigenlijke challenge. En dan krijg je door de jaren heen je ervaring als zee officier, op vele typen van sche pen. Als een soort groeiproces krijg je dat grotere overzicht over de totaliteit. En als je dan op het punt staat Commandant te worden, maak je je bepaalde voorstellingen, je spreekt met collega's van andere S-fregat- ten, je bestudeert de rapporten, maar je kunt niet als het ware vooroefenen. En daar vaar je, je bent commandant. Maar dan blijken je voorstellingen in gro te lijnen bij toetsing met de werkelijkheid ook inderdaad te kloppen. Dat geeft een groot stuk zekerheid. En achteraf zeg je dan: ik ben bij de Marine zeer goed voorbereid op deze zaak; ik heb een rijpingsperiode doorlopen, waarvan eigenlijk de betekenis achteraf tot je doordringt. Dat betekent een mooi deel van je leven". wordt zo gewerkt. Je krijgt in de toekomst als het ware 12 kopieën. Alle lof voor deze aan pak, maar alleen te realiseren door de steun van alle mensen, zoals die hier ook gegeven wordt. Je hebt elkaar immers keihard nodig: van hoog tot laag. En alle hulde aan de men sen van het eerste uur op dit schip. Die hebben heel wat geïmproviseerd en heel wat uren gemaakt. Dat is ook zo tij dens deze proefvaart, gewel dig". Luisteren "Je moet veel praten en nog beter luisteren, ook al heb je het ontzettend druk. Maar het voordeel van zo'n aanpak is, tact met de vliegploegen, want er kunnen vliegtuigen en heli copters worden ingezet. In vak taal: de helicopter "met een lijntje" binnenpraten. Natuur lijk worden er ook verbindingen onderhouden met seiners en telegrafisten. Wat de dienst ook doet is de doelsaanwijzing enzovoort, maar het uiteindelij ke wel of niet vuren gebeurt on der eind-verantwoordelijkheid van de Commandant. In niet oorlogstijd heb je een hoop ne venfuncties. Ik begeleid de jon ge knullen, fantastisch leuk werk, maar ik ben ook nog Ga- mellechef erbij. Hij heeft op heel wat schepen gevaren. Je doet op elk schip weer andere ervaringen op". In het latere gesprek met de van varen houdt; je wilt bij de Koninklijke Marine, omdat je van afwisseling houdt en die Ziekenboeg Als gezegd: de verzorging is aan boord tip-top. Dat stoelt LTZ 1 J. van den Broek (links) en Korp. T.D.W. Jansens Een smakelijke "hap" bouwd uit een Operationele Dienst, een Technische Dienst, een Logistieke Dienst en een Wapentechnische Dienst, met natuurlijk de Personeelsdienst, die zich uiteraard voor een deel echt op de wal bevindt. De diensten worden bestierd door hun Hoofden van Dienst, met daaronder hun chefs. Als een allrounder co-ordineert Schip per T. van Deursen uit Schagen de vier chefs. "Dat geldt alleen in "samenloop"-kwesties. Als er problemen rijzen, die de ver schillende Diensten raken, dan probeert de Schipper deze in eerste instantie tot een oplos sing te brengen. Het is een nieuwe organisatie, die goed voldoet. Op alle S-fregatten dat je eigenlijk problemen, vooral ook sociale, voortijdig herkent, waardoor je ze eerder kunt oplossen". Die woorden vingen wij op uit de mond van de joviale Majoor NGID H.J.M. Michiels ("ja zeg geestelijk va der: daarop ben ik nog trots ook"), die zich ontpopt als steun en toeverlaat van menig jonge knul aan boord. "Ja mijn hoofdfunctie is eigenlijk hel pen de vijand te localiseren, zo wel te water als in de lucht. Het is het vergaren van allerlei in formatie met allerlei middelen, maar ook het verstrekken ervan aan andere schepen van onze Marine. Voorts strekken de werkzaamheden zich ook uit tot het onderhouden van con- Commandant hoor je dat ei genlijk op een ander niveau ook. "Je wilt varen, omdat je

Wilton Fijenoord Nieuws | 1981 | | pagina 5