"Computer komt steeds dichter bij de mensen te staan" Hans Planken: 9 "Eigenlijk is het net als met de telefoon. Aanvankelijk vond i men dat een geheim- i zinnig ding, terwijl het i momenteel in alge meen gebruik is. Som mige mensen kijken nu nog wat vreemd te gen computers aan. Daarom is het belang rijk, dat men overtuigd I raakt van het gemak i van die apparaten. I Een computer is in fei- I te een stuk gereed- schap, dat het werk gemakkelijker moet I maken". Hans Planken, die het compu- tergebeuren van WF coördi neert, wordt enthousiast als het onderwerp automatisering ter sprake komt. Computers nemen in het leven een steeds belangrijkere plaats in, ook bij I WF. Onlangs werd onze com puterafdeling uitgerust met nieuwe IBM-apparatuur. Reden genoeg dus om eens een kijkje te gaan nemen en iets meer te weten te komen over dit onder werp. Het is allemaal begonnen met de Hollerith: apparatuur waar mee ponskaarten werden ver werkt. Daarna kwam er een IBM 1401 computer en vervol gens een IBM 360. Dat was ook de tijd dat men van ponskaar ten over ging op banden en schijven. Na het samengaan van diverse werven in RSV- i verband is het computergebeu- ren gecentraliseerd bij RSV Da- i ta in Rotterdam. Wij kregen i een zogenaamd "remote- station": een computer die ver bonden is met het grote systeem van RSV Data. Door middel van die computer kon den bepaalde programma's worden opgestart en ook kon men lijsten laten uitdraaien. De ponskamer is altijd hier ge bleven. Er wordt echter bijna niet meer met ponskaarten ge werkt. "Tegenwoordig zet men alle gegevens op discettes. Dat zijn net een soort grammofoon plaatjes. Op één zo'n discette kun je even veel gegevens kwijt als op 1800 ponskaarten. Het is duidelijk, dat je zo heel wat opslagruimte uitspaart. De term ponstypiste is dus ei genlijk niet meer juist. Tegen woordig spreekt men over data-typiste. De taak van de da mes hier is ook heel wat ge compliceerder geworden, om dat zij veel meer apparatuur moeten bedienen". Informatie Naarmate de behoefte aan in formatie toenam, werd ook de computer steeds meer ge bruikt. Doordat het computer- gebeuren bij RSV Data was on dergebracht, moest men vroe ger soms een dag wachten voordat men over de benodigde gegevens kon beschikken. Te genwoordig staan er daarom al op een aantal plaatsen in het bedrijf terminals. "Zo'n termi nal is een beeldscherm met een toetsenbord. Door middel van normale telefoonlijnen staan die terminals in contact met de RSV Data computer. De gebruikers kunnen dus rechtstreeks met de computer communiceren. Met het toet senbord kan men zelf gege vens inbrengen en ook kan men de computer vragen stel len. Het antwoord krijgt men dan op de beeldbuis te zien. Je zou dus kunnen zeggen dat de computer steeds dichter naar de mensen gebracht wordt". Diverse afdelingen op het be drijf maken van deze terminals min of meer intensief gebruik. Voorbeelden zijn onder andere de crediteurenadministratie en de magazijnadministratie. Ook de afdeling Reparatie is een gebruiker. Er worden allerlei gegevens over reparatiesche pen verzameld en opgeslagen in het geheugen. Sinds kort kan men tevens beschikken over gegevens van Lloyds uit Engeland. Lloyds stuurt ban den met gegevens naar RSV Data, die op haar beurt deze in formatie weer naar de werven overbrengt. Deze informatie be treft alle mogelijke gegevens van schepen over de gehele wereld. Zo kan men bijvoor beeld zien wanneer een be paald schip aan een onder houdsbeurt toe is. Bij de afde ling Nieuwbouw loopt het ge hele materiaal-gebeuren van de nieuwbouw orders via de com puter. Als men in de produktie bijvoorbeeld een bepaald on derdeel nodig heeft, kan men op zo'n beeldbuis a la minute zien of dat onderdeel aanwezig is en waar het op de werf op geslagen ligt. Plan WF is nu uitgerust met een nieuwe IBM 8100 computer, waarvan er in de toekomst meerdere op de werf zullen worden geplaatst. "Het geheel maakt deel uit van een plan, dat in RSV-verband zal worden uitgevoerd en waarbij men bin nen vier a vijf jaar wil komen tot een totaal geïntegreerd compu tersysteem. De belangrijkste voordelen van dit plan zijn lage re kosten en nog snellere infor matie. Zoals gezegd staan de beeldbuizen via telefoonlijnen met de computer in verbinding. Alle lijnen van de terminals die bij WF staan, komen hier op een centraal punt samen en gaan dan via één telefoonlijn naar RSV Data. Doordat er steeds meer gebruikers komen, Hans Planken geeft de computer een "vingerwijzing'

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 11