Opereren in Ghana: dubbele tropen-jaren Gesprekken over internationale karakter van WF (X) 1 Met een gesprek met ("onze jonge") dokter C.M. Helms (31), hoofd van de Medische Dienst, zetten wij na een kortstondige onderbreking de serie over internationale ervaring bij WF weer voort. Onverwacht paste de chirur gische ervaring van de dok ter uitstekend in dit beeld. Of eigenlijk: het gebrek er aan en de op hem rustende verplichting om daaraan iets te doen. Dat gemis werd dubbel en dwars opgeheven door een verblijf in een plattelands ziekenhuis in Ghana, waar gedurende anderhalve maand dagelijks talloze patiënten werden geopereerd. Zeg maar aan de lopende band, want tropenjaren tellen helaas in dit opzicht dubbel en je kunt stellen, dat anderhalve maand daar opereren minstens drie maanden werken in een Nederlands ziekenhuis betekenen, met daarbij nog beduidend ernstiger "gevallen" dan hier. Dokter C.M. Helms Wat zijn de preciese achter gronden, die leidden tot een dergelijke "stage"-periode in Ghana? Dat zit zo: de arbeids en be drijfsgeneeskunde is een spe cialisatie. Dat betekent eerst medicijnen studeren en daarna jezelf specialiseren in betrok ken richting. De eerste studie voltooide ik in Leiden en ben nu bezig met deze specialisatie in Nijmegen: eigenlijk, zoals te genwoordig in bijna elk vak, een éducation permanente, of tewel: je moet altijd bijblijven in je beroep. Als je huisarts wordt, ligt er ook de verplichting op je om chirurgische ervaring op te doen in een ziekenhuis. Die ver plichting rustte ook op mij. Hoe zit dat dan? Wel, die ervaring kun je later opdoen door een stage in een ziekenhuis. Maar dat valt niet mee. Er zijn in Nederland al zo'n 600 werkloze artsen. Dat heeft ook zijn weerslag op de mogelijkheden tot stagelopen: het aanbod is kennelijk te groot. Maar bij WF doe ik uiter aard geen chirurgische erva ring op, terwijl bij mijn komst er een afspraak met mijn chef liep om daaraan te zijner tijd tege moet te komen. Daarbij komt, dat wij hier bij WF via een Ko ninklijk Besluit gerechtigd zijn te werken met een zogeheten B-vergunning, waarbij de Ar beidsinspectie onderhavige er varing verplicht stelt. Toen dok ter Gispen elders een betrek king aannam, werd ik tot hoofd van de Medische Dienst be noemd, maar dan moest na tuurlijk helemaal aan de ver plichting worden voldaan. En Ghana bood de welkome uitkomst daar? Dat mag gezegd worden. In het hospitaal van het 4.000-kop- pen tellend plattelandsplaatsje Hwidiem werkt een studiege noot van mij als directeur geneesheer. Dat is dokter Meu- leman. Wij hebben altijd schrif telijk contact met elkaar ge houden, maar het plan om over te komen kreeg tijdens zijn groot-verlof afgelopen zomer definitieve vormen. Een unieke kans, maar alleen te realiseren door twee belangrijke factoren, die ik in willekeurige volgorde wil noemen. Dokter Minder- houd nam gedurende mijn af wezigheid mijn werk er bij en dat betekent niet niks als men in aanmerking neemt, dat hij toch ook niet piep-jong meer is. Toch een hele belasting voor hem. Daarnaast was van grote betekenis de medewerking van de Directie en de heer Kolle- wijn. De ervaring kon daar ruim schoots worden opgedaan? Het was wel iets anders dan al leen maar "aan de haken staan": tijdens een operatie de wond voor de chirurg met ha ken openhouden. Ik kon daar een goede bijdrage leveren aan het ontwikkelingswerk en aan de andere kant de ontbrekende praktische zaken mij eigen ma ken: een unieke kans. De reis begon op 7 november en op 17 januari keerde ik weer terug. De vlucht ging naar Ac cra en vandaar met een VW- kever naar Hwidiem. Tjonge, wat krijg je bij je aankomst een klap van die tropische warmte, gecombineerd met een voch tigheidsgraad van 98 procent. Dat betekent wel even een aan passing en aanvankelijk veel slapen om de vermoeidheid te bestrijden. De eerste indrukken van het land? Prachtig. Enorme tropische wouden met wel 2.000 verschil lende soorten bomen en ande re begroeiingen per vierkante kilometer. Fraaie dieren ook; klein grut, veel vogelachtigen Plezier rond geschenken van WF

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 3