en natuurlijk slangen, maar geen roofdieren of olifanten, al betekent Hwidiem in de in heemse taal toch olifanten gras. Indrukwekkend. Wel een arme bevolking en helaas hier en daar vormen van corruptie. Ontwikkelingswerk betekent eigenlijk de mensen te leren zelf hun boontjes te doppen. Er moet een goede infra-structuur in zo'n land komen en de cor ruptie teruggedrongen worden. Ik ben er wat vroeger weer weg gegaan in verband met een re volutie daar. Begrijpelijk, dat die voorkomen. Een nieuw be wind wil altijd zulk soort zaken aanpakken. In feite zijn zulke landen eigen lijk niet arm? Integendeel. Als je Ghana neemt, is het een rijk land. Er zijn veel vitamine-houdende vruchten en gewassen, vol doende zetmeel gevende plan ten en eveneens koolhydraten. Zoals in vele tropische landen is het slecht met de eiwit voorziening. Je ziet niet veel veeteelt. Er is visvangst, maar de vis kan natuurlijk niet over dat geweldig grote land ver spreid worden. Daarvoor zou je goede wegen, spoorlijnen en koelwagens en koelhuizen no dig hebben bijvoorbeeld. Dat valt onder het genoemde hoofdstuk van de infrastruc tuur. Maar het land heeft nog veel meer? Ja, denk maar aan goud en dia mant. Daarbij is er veel hout en voor wat de energievoorziening betreft, kan men steunen op waterkracht. Maar zoals opge merkt: ontwikkelingshulp bete kent de mensen leren ervan te profiteren, het ten nutte te ma ken, er zelf hard aan te werken, stukje bij beetje, stapje voor stapje. Want wat wij in het zie kenhuis deden, is eigenlijk al leen maar helpen. En die hulp betekent de spreekwoordelijke druppel op een gloeiende plaat. Op den duur moeten er eigen ziekenhuizen zijn met ei gen goed getrainde artsen en dito verplegend personeel. Hoe was het ziekenhuis in Hwi diem? Voor een ontwikkelingsgebied een aardig hospitaal met 110 bedden, niet alleen voor Hwi diem bestemd, maar voor de hele regio: 200.000 mensen! Het was een katholiek missie ziekenhuis; er zijn ook staats- en privé-ziekenhuizen. Ik heb er dagelijks gewerkt: de rondes meegelopen en ook dagelijks geopereerd onder toeziend oog van dokter Meuleman. Het ging om geweldig grote liesbreuken, amputaties van ledematen, het aanbrengen van drainages, kei zersneden en ander gynaecolo gisch werk, ook de chirurgi sche complicaties van ziektes, zoals typhus met als gevolg bijv. diaree-perforaties. Er wa ren patiënten met hersenvlies ontsteking in het eindstadium; kinderen en volwassenen ver lamd door de tetanus; kinde ren, die er nog sterven aan de mazelen. Een klein wondje daar in dat klimaat van 37 gra den of meer is binnen de kortste keren een enorme ont steking, vanwege de "ideale" groeitemperatuur voor bacte riën. Je raakt er je emoties wel kwijt. Je leert het niet erg te vinden een patiënt pijn te doen, als je ingreep zijn leven redt. Verdovingsmiddelen zijn er wel, maar in mindere mate dan hier. Je doet dan wel eens een ingreep zonder. De mensen ver dragen pijn daar geloof ik ook makkelijker. Ze leven er als het ware ook wat makkelijker met de dood. Die hoort er meer bij het begrip leven, dan bij ons. Het was wel even wennen? De eerste dag in het ziekenhuis was verbijsterend. Wat je daar niet allemaal zag en rook! En ik dacht: wat een chaos hier. Later zag je, dat er achter die chaos toch meer orde Agregaat voor de stroomvoorziening

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 4