Pijpwerk vraagt om laswerk van hoogwaardige kwaliteit 3 school. De geur was duidelijk die van faecaliën (menselijke ontlasting) en etter. Dat was even slikken, om daarna ge woon weer verder te gaan. Maar wat je zag, vervulde je wel met afschuw: wonden worden in de tropen wel tien keer zo groot als bij ons. Ik zag een man met een rottend been, zo uit de bush-bush, de wormen en maden kropen erin. Maar je went eraan, moet eraan wen nen, anders kun je geen hulp bieden. Voor alleen maar me delijden koop je niets. De men sen moeten beter worden ge maakt, al kost dat dan pijn. Je bent als arts daarginds steeds bezig met curatieve (genezen de) zorg. Aan preventie (voorko mende) zorg, zoals hygiëne- verbetering, komt een arts daar nauwelijks toe. En toch is dat nodig om zo tot wezenlijke structurele veranderingen te komen. Enorme tegenstellingen met de westelijke wereld? Dat geef ik je te raden. De men sen zijn bijna de hele dag bezig met het verkrijgen van de pri maire levensbehoeften. Zij bin den zich minder aan hun zeer jonge kinderen. Begrijpelijk: de zuigelingensterfte is er onge kend hoog. Zou een moeder een enorme band met een kind ontwikkelen om het dan weer te verliezen, dan wordt zo'n ver lies bijna ondragelijk, vooral bij een repeteer-effect. Men stelt zich gewoon minder emotio neel ten opzichte van de dood op, men aanvaardt het lot ge woon makkelijker. Het is on denkbaar eigenlijk: hier maken wij ons zorgen over de invoe ring van noem maar de "chip" en daar mist men de meest ele mentaire zaken. Als je zoiets fascinerends meemaakt, ga je wel nadenken: vooral over wel zijn en welvaart. Het is al met al toch een vrolijk, dankbaar volk. Dat manifesteerde zich bijvoorbeeld bij het aanbieden van het cadeau van de Wilton- Fijenoord Directie, namelijk een sterilisatie-set plus chirur gische instrumenten. Maar evenzeer waren zij blij met een tegeltje van de werf. Tenslotte nog iets - om in medi sche termen te blijven - op de "lever"? Je moet als arts in een ontwik kelingsland een zeer prakti sche inslag hebben. Dokter Meuleman heeft bijvoorbeeld een eigen waterleiding aange legd, houdt zich bezig met de generators voor electriciteits- opwekking en speelde archi tect bij de totstandkoming van het zusterhuis, mogelijk ge maakt door giften uit Numans- dorp (f 200.000,—!). Een uitda ging zulk werk: en nuttig voor de gemeenschap daar! Het hooggekwalificeerde vak manschap van de afdeling Pro ductie Pijpleidingen mani festeert zich momenteel met name bij het laswerk voor het samenstellen en lassen van de ladingpijpen voor de Phillips Enterprise. Zegt bedrijfsleider D. van Woer- kom niet zonder vaktrots: "Het zijn een stel jonge knapen, voor wel 80% opgeleid in onze Be- drijfsschool, die al het nodige vakmanschap bezitten. Maar wij kunnen hier best nog wat van deze mensen gebruiken. De grootste pijp qua diameter voor de "Phillips Enterprise" Het restaurant in Hwidiem

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 5