Dienstenpakket TWA uitgebreid door nieuwe moderne apparatuur 9 De electronenmicroscoop De mogelijkheden van onze Technisch Wetenschappelijke Afdeling zijn onlangs enorm uitgebreid, doordat zij de be schikking kreeg over zeer gea vanceerde apparatuur van de vroegere afdeling Research and Development van RSV. Al ruim 60 jaar verzorgt onze TWA mechanische beproeving van materialen, chemische ana lyses, metaalkundig onderzoek, schade-analyses, bijzondere metingen en instrumentatie-ad viezen, materiaal- en lasadvie- zen, maatcontrole en kalibratie van meetgereedschappen, etc. Met dit dienstenpakket heeft de afdeling in de loop der jaren in ons land een goede reputa tie opgebouwd. Naast de hoge kwaliteit van het werk - men is Aqap 4 gecer tificeerd -, staat de TWA vooral bekend om haar snelle manier van werken. "Dat moet ook", zegt het hoofd van de afdeling, de heer H. van der Vorm, "want tijd is geld voor onze opdrachtgevers. Neem bijvooroeeld het afne men van kwalificatieproeven voor lassers. Als er een ploeg lassers werk moet gaan doen aan een offshore-constructie op zee, moeten zij eerst een proeve van bekwaamheid voor dit werk afleggen. Zij mogen niets doen voordat zij in het be zit zijn van het vereiste certifi caat. Het spreekt dus vanzelf, dat iedere dag vertraging enorm veel manuren en dus geld kost. Vandaar dat uiterste snelheid geboden is. Zo gaat het met het merendeel van on ze opdrachten. Meestal is de vraag: Kun je niet even snel uit zoeken Betere service Door de nu toegevoegde appa ratuur kan de TWA de klanten nog betere en meer uitgebreide service bieden, hetgeen haar duidelijke voordelen geeft ten opzichte van concurrerende la boratoria. Met behulp van de nieuwe ap paratuur gaat de TWA zich nu ook bezig houden met onder zoek en metingen op het ge bied van vermoeiing van meta len en breukmechanica. Daar naast kan nu metaalkundig on derzoek worden verricht met behulp van electronenmicros- copie. Hiertoe beschikt de af deling over een zogenaamde Scanning Electronen Micros coop, die uitgerust is met een micro-analysator. Met dit laatste instrument kunnen be paalde structuurbestanddelen worden geïdentificeerd aan de hand van de chemische samen stelling. Naast het verrichten van metallografisch onder zoek, wordt deze bijzondere mi croscoop, die in slechts enkele particuliere laboratoria in Ne derland te vinden is, veel ge bruikt voor schade-analyses. Vaak kan achteraf aan een breukvlak worden vastgesteld wat de vermoedelijke oorzaak van het falen van een construc tie is geweest. Ook wordt het instrument wel toegepast om bijvoorbeeld vezels te analyse ren in produkten, die mogelijk (verboden) asbest bevatten. 200.000 maal vergroot Met de electronenmicroscoop kan men een te onderzoeken object maar liefst 200.000 maal vergroten. Het beeld wordt op een televisiescherm geprojec teerd. De microscoop is tevens uitgerust met foto-apparatuur, zodat bijv. het beeld meteen vastgelegd kan worden op foto's die bijv. als illustratie dienen bij het rapport naar aan leiding van het onderzoek. Zoals eerder vermeld, kan men met de microscoop ook door middel van een chemische analyse bepalen, welke ele menten er in een stuk materi aal aanwezig zijn. Hiertoe wordt de electronen- bundel van de microscoop op het te onderzoeken stukje van het voorwerp gericht. Hierbij worden zeer zwakke röntgen stralen gegenereerd, aan de hand waarvan men kan bepa len welke elementen in het ma teriaal aanwezig zijn. leder ele ment geeft namelijk een ken merkende straling af. Het be palen van welk element welke straling afgeeft, is een zeer inge wikkelde zaak, waarvoor ge bruik gemaakt wordt van een computer, die op de micros coop is aangesloten. De com puter is weer verbonden met een printer, waarmee de uit komsten van het onderzoek meteen keurig op schrift wor den gesteld. Al met al zijn de mogelijkheden van onze TWA fors uitgebreid en de grote klantenkring van de afdeling zal hier ongetwijfeld zijn voordeel mee kunnen doen. Insluitsel (het ei-vormige vlakje) in een stukje staal 52-3 (2000x ver groot)

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 11