Bevorderen van Veiligheid door beïnvloeding mentaliteit "Het gaat om de veiligheid en hygiëne van het arbeidsmilieu" 2 Aandacht voor de heer Zipp De installatie vlot te water H.P. de Puy: Onze (nieuwe) veiligheids kundige, de heer Ing. H.P. de Puy, toont zich in een gesprek over wat wij kort weg het veiligheidswerk wil len noemen een zeer en thousiast en goed inge werkt veiligheidsfunctiona ris. Hij volgde anderhalf jaar geleden de toenmalige veilig heidsinspecteur A.A. Potuyt op. Deze vervulde lange jaren op uitstekende wijze de taak van veiligheids inspecteur. De heer De Puy was aanvankelijk ass. be drijfsleider Algemene Werk tuigbouw en ging vervol gens over naar de Bedrijfs- dienst. Een jaar lang werd hij door de heer Potuyt, die kon bogen op en een zeer ruime praktijkervaring, in tensief begeleid. Na de pen sionering van de heer Pot uyt nam de heer De Puy de wacht over. Een interview over enkele facetten van het Veilig heidswerk met hem toont, dat het werk van een veilig heidskundige niet een pad is, dat over rozen gaat. Mede door de recente ont wikkelingen van onze wet geving worden andere eisen aan dit werk gesteld, aldus de heer De Puy. Een van de gevolgen zal zijn, dat een ieder op de werf meer bij de veiligheid betrokken zal moeten worden. Wat is nu het wezenlijke van de taak van een Veiligheids kundige? Een veiligheidskundige bevor dert de veiligheid en de hygiëne van het arbeidsmilieu. Een omschrijving ervan komt eigenlijk neer op: mentaliteits beïnvloeding. Dat is een wat korte formulering, die ik wat nader zal toelichten. Het is een dagelijks, continu proces van bezig zijn met de omvorming van de mentaliteit van iedereen op de werf. Wijzen op reële en mogelijk te verwach ten gevaarlijke situaties, de mensen ervan te doordringen, dat zijzelf een enorme bijdrage kunnen leveren aan hun eigen veiligheid. Maar een veilig heidskundige treedt niet op als een politieman. Hij heeft meer een signalerende en adviseren de taak. Zijn beïnvloedings methoden moeten ook mede gericht zijn op de leidinggeven den, die van hun kant moeten openstaan voor het veiligheids aspect. Je moet ook uit de mentaliteit zien weg te nemen de gedachte van: op die manier hebben wij altijd gewerkt, dus het is wel goed. Als een be paald idee zich goed heeft vastgezet bij de mensen na een lang proces, moet je er tevens alert op zijn, dat het niet weg gezakt, als het ware vervlakt is. De te gebruiken methodes, welke zijn dat? Ten eerste beïnvloed je door het rapporteren van ongevallen met de beschrijving erbij van de eventuele onveilige situatie. Daardoor wordt men met de neus op de feiten gedrukt. Dit komt eigenlijk neer op: als het kalf verdronken is, dempt men de put. En om met een ander cliché te spreken: voorkomen is beter dan genezen. Dus dat komt neer op rapportage en ad vies over mogelijke algemene onveilige situaties, voordat er iets is gebeurd. Het hoeven niet eens per se onveilige situ aties te zijn, maar situaties die toch voor verbetering vatbaar Milieu-slogans op onze opstapwagens Yen schone TWiHitBÏ

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 4