"Beter begrip voor elkaar door blik over de grenzen" Mr. G.J. te Loo bij 10e uitwisseling: Tien-jarig jubileum van uitwisseling 7 "Het is jammer, dat dit goede idee niet door andere bedrijven gevolgd is. Er vinden weliswaar tal van plichtmatige ontmoetin gen tussen autoriteiten van verschillende landen plaats, maar juist een uitwisseling als deze, waarbij groepen jonge mensen elkaar niet uit een be paalde status ontmoeten, is bijzonder waardevol". Dit zei de burgemeester van Schiedam, mr. G.J. te Loo, op dinsdagmorgen 31 augustus jl. tijdens een receptie op het oude stadhuis te Schiedam. De receptie was georganiseerd ter gelegenheid van het feit, dat de jaarlijkse uitwisseling tussen jongeren van Wilton-Fijenoord, de Merseyside Training Coun cil te Liverpool en de East Kil bride and District Engineering Group Training Association Ltd. uit Schotland nu voor de tiende keer plaats vond. Samen met een aantal functio narissen van WF, werden de Nederlandse deelnemers aan de uitwisseling, hun ouders, hun vriendinnen of verloofdes en hun Britse gasten ontvan gen door de burgemeester op het prachtige voormalige stad huis, dat nu voor bijzondere ge legenheden wordt gebruikt. De burgemeester richtte zich eerst tot de Britse gasten en gaf hun een beknopt overzicht van de geschiedenis van Schie dam. "Schiedam is wereld beroemd om twee dingen: z'n scheepsbouw - daar weten jul lie sinds 14 augustus alles van - en z'n distilleerderijen, waar van er nog slechts enkele over gebleven zijn. Tevens kun je nergens in de wereld zulke grote korenmolens vinden als hier". Belang De heer Te Loo had zeer veel waardering voor al het werk, dat was verzet opdat deze uit wisseling nu voor de tiende keer in successie plaats kon vinden en onderstreepte het belang van zo'n blik over de grenzen. "Een verblijf van een maand in een ander land helpt je om elkaar beter te leren be grijpen en waarderen. Boven dien heeft het een positieve in vloed op de economische be trekkingen". De burgemeester stak de ouders een hart onder de riem. "Zo'n uitwisseling valt of staat met uw medewerking. U draagt ertoe bij, dat jonge mensen met elkaar in contact kunnen komen, zodat ze de betrekke lijkheid van de dingen thuis leren inzien en ontdekken dat er wijdere horizonten zijn. Daar om hoop ik, dat deze uitwisse ling nog zeker tien jaar extra zal blijven doorgaan". Daarna was het woord aan de heer A. Aspinall, Training Di rector van de Merseyside Trai ning Council. Hij vond het zeer toepasselijk, dat deze bijzonde re bijeenkomst plaats vond in een zaal, die onder andere voor trouwpartijen wordt gebruikt. "Want", zo zei hij, "in feite vieren wij vandaag een 10-jarig huwelijk, dat in Cambridge werd gesloten toen de heer Valk en ik bespraken, dat het een goede zaak zou zijn om een uitwisseling te organise ren, waarbij jonge mensen uit verschillende landen de kans krijgen om elkaar te ontmoe ten. Ik vind het jammer, dat mijn collega uit Schotland van daag niet aanwezig kan zijn, want ook hij heeft een grote bij drage geleverd aan deze uitwis seling". De heer Aspinall onderstreepte het belang van het uitwisselen van ervaringen. "Net zoals in Schiedam, weet men in Liver pool heel wat van schepen. Het is goed dat twee zeevarende en scheepsbouwnaties samen komen. Daarbij hebben wij het geluk dat veel Hollanders En gels spreken". Tot slot bood hij de burgemeester twee strop dassen met het wapen van de Merseyside Training Council aan. Inbreng De chef Vorming en Opleiding WF, de heerW.G.E. Valk, dank te de burgemeester voor diens vriendelijke woorden en de har telijke ontvangst op het stad huis. Dankbaar was hij ook voor de steun van het bedrijf, waarbij hij met name de in breng van de heren Wilton en Kollewijn noemde. "Ondanks de slechtere tijden is het ons door die steun mogelijk ge maakt om door te gaan met deze unieke uitwisseling". In levendige bewoordingen ver haalde hij hoe hij destijds in Cambridge de plannen voor dit project had gesmeed met de heer Aspinall, die hij dankte omdat deze speciaal uit Enge land was overgevlogen om de ontvangst op het stadhuis mee te maken. Ook de heer Valk benadrukte de centrale rol, die de ouders in het geheel spelen. "De van daag aanwezige ouderparen vertegenwoordigen alle ouders die gedurende de afgelopen tien jaar hun medewerking heb ben verleend aan deze uitwis seling. Heel hartelijk dank voor de unieke gelegenheid, die u uw eigen kind door uw inbreng gegeven heeft". Hierna bracht hij een toast uit op de volgende tien jaar. De rij van sprekers werd gesloten door het Hoofd Personeels dienst WF, de heer drs. R.A. Kollewijn, die met het oog op de viering van dit jubileum sprak van "een gedenkwaardi ge dag". Nadat ook hij de bur gemeester zijn erkentelijkheid had betuigd voor het gastvrije onthaal, richtte hij een woord van dank tot de heren Aspinall en Valk. "Ik weet dat u, om deze uitwisseling gaande te houden, vele problemen tegen gekomen bent. Met veel inzet en enthousiasme heeft u die problemen echter steeds weten op te lossen". Als stoffe lijke blijk van zijn waardering bood hij hierna de heer Aspi nall een fraai boekwerk aan. Onder het genot van een heer lijk drankje en hapje, bleef men vervolgens nog enige tijd gezel lig napraten. "De Hollanders zijn een klein, druk volkje. Ze denken vaak, dat ze het beter doen dan anderen. Laat ze daarom zien, dat dit niet zo is; dat men el ders de zaken even goed aan pakt als hier". Deze raad gaf het plaats vervangend hoofd van de Personeelsdienst, de heer J. Kranenburg, op maandag morgen 16 augustus jl. in de conferentie-kamer PD mee aan de vier Britse jongens, die op deze dag samen met vier jonge WF-ers begonnen aan een twee maanden durend uitwisselingsprogramma. De heer Kranenburg was blij, dat nu het 10-jarig jubileum van de uitwisseling kon wor den gevierd. "In 1972 startten wij met zes jongens. Door de slechtere tijden is dat nu teruggebracht tot vier. Toch vinden we, dat deze uitwisse ling moet doorgaan, omdat het een goede zaak is, dat jon geren door een verblijf in een ander land leren inzien, dat bepaalde dingen niet per se gedaan hoeven te worden op de manier zoals ze dat zelf ge wend zijn. Het is heel goed om eens in de tuin van een ander te kijken". De heer Kranenburg wenste de uitwisselaars veel succes en overhandigde de Britse gasten een tegeltje met daar op een afbeelding van onze werf. De vier Britse uitwisselaars zijn: Raymond Baird, Barry Dunn, David Conquer en David Taylor. Van WF-zijde nemen deel: Herman Tieman, Rob Koevermans, Ronnie Bosch en Robert Ham. De beste WF-leerling van het jaar, Erik de Haan, en zijn Britse tegenhanger, Michael Myddle- ton, zullen zich later bij de groep voegen. Zowel in Neder land als in Groot-Brittannië wacht hen een uitgebreid en zeer aantrekkelijk programma.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 9