mm ft Brandstofbesparend werk aan "ACT II jj Van de Engelse maatschappij Cunard kregen wij het 28.308 dwt metende containerschip "ACT II" aan de werf. Dit schip is geen onbekende bij WF, aangezien wij er al meer dere malen reparaties aan uit voerden. Door een qua tijd en prijs zeer concurrerende aanbieding, ver kreeg onze afdeling Reparatie nu de opdracht tot het ombou wen van de voortstuwingsin stallatie met het doel te komen tot een aanzienlijke brandstof besparing. Hiertoe werd de hoofdturbine en de tandwiel overbrenging zodanig aange past, dat het toerental werd teruggebracht van 137 tot 90 omwentelingen per minuut. Uit gedrukt in pk's is dit een terug gang van 30.000 naar 20.000. Hiertoe werd ook een nieuwe schroef aangebracht. Men schat dat de ombouw zal resul teren in een brandstofbespa ring van 40 ton per etmaal, hetgeen uiteraard noodzakelijk wordt in een tijd waarin energie erg duur is. Een positief punt is bovendien, dat - ondanks de reductie in vermogen - gebleken is bij zusterschepen, dat de snelheid van het schip maar met 10 procent terugloopt. Wat betreft het machinege deelte voerden wij tevens repa raties uit aan de ketels en de hulpwerktuigen. Luiken Een ander omvangrijk onder deel van deze order betrof de luiken. Hieraan werden zeer uitvoerige reparaties verricht. Om dit werk te kunnen doen, moesten alle luiken naar de wal worden getransporteerd. Omdat het een groot aantal lui ken - elk met een gewicht van 27 ton - betrof, werden zij naar het bouwdok gebracht, waarin zij - vanwege de ruime afmetin gen van het dok - makkelijk al lemaal tegelijk konden worden geplaatst, hetgeen de werk zaamheden uiteraard ten goe de kwam. Die werkzaamheden hielden in gritten, conserveren en het uitvoeren van diverse staalreparaties. Tevens was een aantal van de luiken aan de binnenzijde volledig geïsoleerd met zeer brandbaar materiaal, dat door WF verwijderd diende te worden voor het uitvoeren van de reparaties. Verder bood de "ACT II" nog een scala van andere werk zaamheden, zoals een aanzien lijke hoeveelheid pijpwerk, het nazien van allerlei instrumen ten en ook een behandeling van de huid met self polishing paint. Onderzoek Interessant om te zien was dat Cunard op het gebied van het aanbrengen van deze speciale verf zeer uitvoerige onderzoe kingen doet. Op zeer veel plaatsen op de scheepshuid werd de dikte van de oude verflaag gemeten. Dat zelfde deed men opnieuw na het aanbrengen van de nieuwe lagen self polishing paint, Onze luikenstraat in het Nieuwbouwdok waarbij tevens de gladheid van de verflaag werd gemeten. Dit in verband met de weerstand die het schip in het water on dervindt, hetgeen weer een dui delijke invloed heeft op het brandstofverbruik. Alle gege vens werden vervolgens door de inspecteur van de rederij in gebracht in een draagbare computer. Daardoor kan men zich een duidelijk beeld vormen van de kwaliteit van de verf laag, de wijze waarop deze is aangebracht en vooral ook hoe de verf zich houdt in een perio de tussen twee dokkingen. Het gehele reparatie-programma aan de "ACT II" werd op tijd schema uitgevoerd, zodat het schip binnen de gestelde ter mijn kon worden opgeleverd. Omdat wegens slapte in de vrachtenmarkt niet direct la ding beschikbaar was, is het schip op verzoek van de rederij nog enige tijd aan de werf ge bleven. De bankwerkersploeg in actie in de machinekamers van de "ACT II"

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 5