Bijzondere tussendekreparatie aan "Kavo Matapas" Een eenvoudig lijkende re paratie-opdracht aan de Griek se vrachtvaarder "Kavo Mata pas" (21.069 dwt) bleek na vak kundige expertise van onze af deling Reparatie een veel com plexere achtergrond te hebben, dan verwacht. Wij verrichtten daardoor een niet allerdaagse tussendekreparatie. Het schip liep binnen met pro blemen aan de luiken van het tussendek van het voorste ruim. Zij openden zich niet he lemaal. Het leek een eenvoudig karwei. Het ging om een zogeheten "cantilevered, tweendeck": een tussendek met een soort "vrij- dragende portaalwebs", waar door geen steun-of stutpalen in het ruim hoeven te worden aan gebracht, die als een obstakel gelden bij het in- en uitladen bijvoorbeeld. Toen het schip aan de werf lag werden kleine vervormingen gevonden. Door alert e.e.a. op een rijtje te zetten en verder te zoeken vond men op een be paalde plek onder het dek gro tere vervormingen en werd ook doorzakking van het tussendek luikhoofd geconstateerd. gemaakt van diverse dubbele waarbij ontoelaatbare afwijkin- stutpalen, strookbalken enz. gen werden gecorrigeerd. Het Ook heeft men expansie brand- schip is eind november naar sneden gemaakt in de "cantile- zee vertrokken, vers" en de luikhoofd-langs- drager om e.e.a. weer "recht te buigen", zonder kans op breuk. Op de geëigende plekken werd nieuw staal aangebracht, ter wijl in de eigen scheepsbouw- loods de vervormingen aan de luiken werden behandeld en te vens uitlijning plaatsvond, Na evaluatie van de gegevens kwam men tot de slotsom, dat deze wijze van "ophanging" juist gaat wringen als het schip is geladen en het het voorschip betreft, dat het meest bij zware zeegang stampt. Door deze wetenschap konden alle zwakke en vervormde plek ken worden opgespoord. Het repareren daarna was uite raard een ingewikkeld karwei, waarbij gebruik moest worden

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 13