Ceremonieel toont symbolisch bestendiging historische lijn Dat de werf op 25 november jl. vrolijk vlagde, was - zoals bekend-omdat met een fraai ceremonieel vertoon het tweede door ons gebouwde S-fregat Bloys van Treslong aan de Koninklijke Marine werd overgedragen, die deze dag als uitstekend gastheer op onze werf optrad. Een gebeuren als dit toont duidelijk de plaats, het kader waarin een leverantie als de ze in ons staatsbestel dient te worden gezien. Er valt een politieke beslis sing om de vloot uit te brei den, daartoe worden midde len beschikbaar gesteld, die wij als natie ter bescherming van onze integriteit opbren gen. Als het ware in opdacht van de politiek voeren wij via be trokken Ministerie als werf deze opdracht gaarne uit. Het ceremonieel rondom de overdracht, het aanvaarden van het schip door de Ko ninklijke Marine (directie materieel) toont de besten digheid van ons staatsbestel aan. Daartoe is van de politieke zijde de Minister van Defen sie of een Staatssecretaris aanwezig. In dit geval Zijne Excellentie Van Houwelin- gen. De Koninklijke Marine vindt zijn verpersoonlijking in de Bevelhebber der Zee strijdkrachten, VADM Huls hof. Daarnaast zijn er dan van werf zijde en RSV de Raad van Bestuur en de Directies. De omlijsting wordt onder meer verwezenlijkt door de Kapel en de Tamboers en Pijpers van het korps Mari niers, het hijsen en zakken van diverse vlaggen, het aan wezige publiek enzovoort. Dat de taak van de Konink lijke Marine onder meer is, het mede zorgen, dat onze integriteit of vrijheid wordt gehandhaafd, vindt ook juist zijn wortels in het verleden, omdat die vrijheid nu een maal een continue lijn moet vertonen en een onophoude lijke oplettendheid vereist. Die lijn is voor de Konink lijke Marine voor een groot deel begonnen rond het werk van onze Watergeuzen. Van daar die beklemtoning van de historie, het laten zien, dat een lijn wordt doorge trokken. Dat toont ook het verdere ceremonieel, even zeer tot uiting komend in de signalen van de hoornbla zers, de muziek van de Kapel der Mariniers, het optreden van de gewapende wacht, kortom het hele gebeuren op het schip. Maar in de eerste plaats na tuurlijk door het spelen van ons volkslied, het Wilhelmus en het uitbrengen van het driewerf Hoezee op ons Staatshoofd. Dat de Koninklijke Marine evenzeer beseft, dat wij in een moeilijke tijd leven, toonde zij mede door de een voud, maar daarom zeker niet mindere stijl van de ont vangst na afloop. Zoals ge zegd: een goede gastheer met een uitstekend gevoel voor de situatie. De werf sluit zich gaarne aan bij deze traditie. 4 Het eerste door WF gebouwde S-fregat Hr.Ms Philips van Almonde in volle zee

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 6