1 6 worden geworden gehouden. Alleen hierdoor zullen wij allen in staat zijn de nodige know how te kunnen bewaren en de hierdoor in stand gehouden vaardigheden o.a. ook mogelijk toe te passen op andere inge wikkelde projecten buiten de bouw van marineschepen". Hij wees vervolgens op de goe de samenwerking met de KMS en de Koninklijke Marine tij dens de bouw, die voorspoedig en volledig volgens plan is ver lopen en hij hoopte tot besten diging van de goede samen werking met de KMS bij voor komende gelegenheden in de toekomst. Bouw "De voorspoedige bouw kon ook worden verwezenlijkt door de inzet van iedereen. Ik dank dan ook alle medewerkers van de Koninklijke Marine, de Ne- vesbu, Wilton-Fijenoord en de toeleveranciers, die bij het tot stand komen van dit schip be trokken waren. De Koninklijke Marine dank ik nogmaals voor de goede verstandhouding en het in WF gestelde vertrouwen. Ik wens u van harte geluk met de toevoeging van het schip aan de vlootsterkte". De heer Zipp sprak tevens een woord van dank aan het adres van de commandant en de be manning. Hij overhandigde de Commandant twee schitteren de kandelaars voor gebruik aan boord en aan de Chef Equipage een bootmansfluit, waarna hij tenslotte het schip overdroeg aan de Directeur Materieel KM, schout-bij-nacht W. Kool. Deze was ingenomen met de nieuwe aanwinst van de Koninklijke Marine. "Ik ben trots op het prachtige schip, dat vandaag aan de vloot wordt toegvoegd. Ik weet het, zulke woorden ver gezellen al sinds jaar en dag een indienststelling. Ik ben er van overtuigd, dat zij nooit rethorisch zijn bedoeld, maar in deze tijd -waarin de scheeps bouw in Nederland het in alle opzichten zo zwaar heeft te ver duren - krijgen ze wel een bij zondere betekenis". De schout-bij-nacht toonde zich zeer tevreden over de prestatie, die tot de gereed koming van het schip heeft ge leid. "Het kan de toets der in ternationale kritiek glansrijk doorstaan". Hij dankte voorts een ieder, die aan het bereikte resultaat heeft meegewerkt. En de heer Kool wees er voorts op, dat de Direc tie Materieel zo daadwerkelijk bij het resultaat is betrokken geweest vanaf de eerste teke ningen, dat men er zich zeer mee verbonden heeft gevoeld, het gaat om een schip "dat wij zelf hebben gemaakt. Dat feit verhindert, dat wij een echte ambtenarenclub worden". En vervolgens zei schout-bij nacht Kool: "Iets leuker ge zegd: wij bij de Direktie Mate- Inspectie van de gewapende wacht door staatssekretaris Van Houwelingen rieel der Koninklijke Marine ontlenen onze maatschappe lijke betekenis niet alleen aan onze bijdrage aan de defensie van Nederland en het Bondge nootschap, maar ook aan de in noverende en stimulerende rol, die wij in het bedrijfsleven ver vullen. Afweging Na een beschrijving van de maatschappelijke processen van afweging in het huidige tijdsgewricht verklaarde hij: "Wij bij DM KM spannen ons in om de bestaande constellatie wezenlijk in stand te houden samen met de industrie". Hij wees daarbij op de al zeer oude relaties met de scheepsbouw- industrie en die zijn toch niet door traditie ingegeven. De Directeur Materieel wees er op, dat er evenzeer wordt ge nuanceerd en alternatieven worden onderzocht. "Voor dit schip hebben wij echter geen alternatief gevonden. Geen be tere prijs-prestatieverhouding; geen betere bundeling van technische en commerciële kennis en vaardigheden; geen betere bijdrage aan de naam van een klein land in een grote wereld". Hij betrok de kiellegger Mr. Th.J. Barentsen in zijn toespraak door er onder meer op te wijzen van wat er toen was en er nu is. En hij besloot met: "Mevrouw Van Beek, u heeft het fregat twee jaar geleden gedoopt; U geeft met uw aanwezigheid van daag blijk van uw gevoel van verbondenheid met het schip. Voor de opvarenden is dat van groot belang. Bewondering past voor de dapperheid, waarmee u het gevoel voor de Koninklijke Marine steeds weet weet uit te dragen". Tenslotte verzocht schout-bij- nacht Kool namens de bevel hebber der zeestrijdkrachten de commandant het schip in dienst te stellen. De Commandant van het schip KLTZ N.W.G. Buis dook in zijn toespraak terecht in de historie van ons land, t.w. de periode van onze Watergeuzen in de zestiende eeuw, want tenslotte was Bloys van Treslong één van hen. Hij was in die tijd eskader- De autoriteiten in de hangar van het schip VERBODEN TE ROKEN

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 8