commandant van enige sche pen. Hij trok een vergelijking tussen de schepen van toen en nu, vooral ten aanzien van de bouw, de bewapening, de beman ningsgrootte enzomeer. Kwaliteit En over het schip tot vice- admiraal Hulshof sprekend: "Een proeftocht van 41/2 week en een verblijf op de werf van een half jaar hebben ons» vol doende inzicht gegeven om te kunnen stellen, dat het schip van uitstekende kwaliteit is. Met enige trots hebben wij bij voorbeeld kunnen constateren, dat het samen met Hr. Ms. Cal- lenburg tot de snelste van zijn klasse behoort". Over de middelen van de oorlog voering op zee in de Geuzentijd en die van nu, bijvoorbeeld tij dens het Falkland-gebeuren, zei de Commandant: "Ik meen, dat wij als bemanning van de Bloys van Treslong door de regering in het bezit zijn gesteld van een zeer functioneel middel. Wij zul len al onze inspanningen erop richten dit middel te leren be heersen onder alle denkbare omstandigheden, opdat het nooit meer 1 april behoeft te Het wisselen van de vlag Een driewerf Hoezee op Hare Majesteit de Koningin worden". Hiermede natuurlijk doelend op het gebeuren op 1 april in Den Briel. Hierna sprak hij woorden van dank aan mevrouw Van Beek en wees op de band tussen haar, het schip en zijn bemanning ge durende de levensduur van het schip, die voor ons ligt. "Uit de recentelijke contacten is geble ken wat een goede keus er is gedaan, u als doopster te kie zen". Tevens had de Commandant waarderende woorden voor kiel- legger Mr Barentsen. "Ik dank de industrie voor de goede zorg, die aan het schip is besteed en voor waardevolle ad viezen, gevraagd en ongevraagd gegeven". Hij wees op de goede verstandhouding tussen de werf en het detachement en had lovende woorden voor de van werfzijde geleverde presta ties. De heer Buis wendde zich ver volgens tot de aanwezige bur gemeester van Den Briel met een kort overzicht van de voor name rol, die Bloys van Treslong als onderbevelhebber van admiraal Lumey samen met veerman Coppelstock op 1 april 1572 bij de inname van Den Briel heeft gespeeld bij het voor komen van plundering van be trokken vestingsstad. Den Briel En citerend uit het boekje "In naam van Oranje": Hij tot op de dag van vandaag nog als een populaire held wordt vereerd in Den Briel". KLTZ Buis zag de opvarenden van de Bloys van Treslong als inwoners van Den Briel, wonend gezamenlijk in een ingebracht "huis". "Burgemeester, uw in wonertal gaat met liefst 169 man omhoog". Ingenomen was hij met de prestatie van de opvarenden, die in een zeer korte tijd zo veel ervaring hebben weten op te doen, dat zij dit schip goed kunnen varen. Evenmin vergat hij de eenheid tussen hen te noemen, die in korte tijd is ge groeid. "Met ingang van van daag zijn wij een normaal mari neschip, dat de taak heeft zo snel mogelijk operationeel ge reed te worden. Ik heb gezien, waartoe u in staat bent. Het va ren in koopvaardij-status gaf geen enkel probleem; nu nog als operationeel-marineschip!" Na het voorstellen van de eerste officier LTZ1 G. Jong bloed en de chef der équipage. SgtMaj (schipper) S.J. Kamp en de opdracht aan de bemanning hen te gehoorzamen, nodigde hij de aanwezigen uit om samen met de bemanning een driewerf Hoezee uit te brengen op Hare Majesteit de Koningin. In haar toespraak bracht mevrouw Van Beek onder meer tot uitdrukking het een voor recht te hebben gevonden op 23 augustus jl. op uitnodiging van de heer Zipp tijdens de proeftocht een dag mee te heb ben mogen varen. Zij was dank baar bij de indienststelling aanwezig te zijn en zij schonk de Commandant een fraai schilderij van Bloys van Treslong met de hoop, dat er een geschikt plaatsje voor aan boord zou zijn. De Hoofd Vlootaalmoezenier overhandigde met een passend woord vervolgens de scheeps- bijbel aan de Commandant, die deze in dank ontving. De burgemeester van Den Briel dook in zijn antwoord tot de Commandant evenzeer in het

Wilton Fijenoord Nieuws | 1982 | | pagina 9