Onderzeeboot-simulator WF-Nieuws pagina 13 bewakingstaken, zoals deze aan boord voorkomen in een realistische omgeving beoefend worden. Naast normale, routinematige zaken zoals het varen op een door de commandant bevolen diepte, het trimmen van de boot, manoeuvreren, enzovoort kunnen ook noodsituaties worden beoefend zoals bijvoorbeeld een crash-dive, of bedrijfs storingen, bijvoorbeeld een black-out. Uit veiligheidsoverwegingen kunnen noodsituaties aan boord nooit nagebootst worden. Toch moet het personeel over de juiste deskundigheid beschikken om elke noodsituatie snel weer veilig te krijgen. Deze deskundig heid, deze ervaring is alleen met behulp van een simulator te verwerven. Om dit soort oefeningen te kunnen uitvoeren is het noodzakelijk dat de panelen met de daarin opgenomen instrumenten, echte copieën zijn van de in de onderzeeboot aanwezige panelen. Door middel van een speciaal ontwikkeld instrumen tarium kan de instructeur oefeningen kiezen, laten beginnen en stoppen. Hij kan storingen invoeren, enzovoorts. Hiernaast speelt de instructeur een rol in een oefening door op verzoek van de trainee handelingen van lokaal personeel elders in de boot na te bootsen. Via ramen, communicatie apparatuur en zijn instrumentarium kan de instructeur de trainees observeren en de voortgang van een oefening volgen. De computer is geprogrammeerd met een beschrijving van het gedrag van de onderzeeboot en al die systemen die in de simulator voorkomen. De computer reageert op akties van het programma De cabine kan door middel van een hydraulisch systeem bewogen worden op zo'n manier dat de bewegingen van de onderzeeboot tengevolge van bijvoorbeeld zeegang of duiken kunnen worden nagebootst. Naast deze gesimuleerde commandocentrale is in een tweede, niet beweegbare cabine het machinekamer bewakings- en bedieningspaneel geplaatst. In de simulator kunnen via de instrumenten en regelapparatuur die in de panelen zijn ingebouwd, alle bedienings- en Een afgeleide titel zou kunnen luiden: 'Hoe bestuur ik een onderzeeboot?' De assistent projectleider van de Nieuwbouw Tekenkamer, de heer H. A. 't Riet, nodigde mij enige tijd geleden uit eens een kijkje te komen nemen in de F-hal Machinefabriek II. Aan deze vriendelijke uitnodiging voegt hij toe: 'Het gaat om iets unieks!' Vanzelfsprekend werd de uitnodiging aanvaard. Inderdaad, iets unieks, namelijk een onderzeeboot-simulator in bedrijf, gebouwd in opdracht van de Republic of China Navy - R.O.C.N. - teneinde haar onderzeebootbemanningen te trainen door gesimuleerde bedienings- en bewakingstaken. Met andere woorden, in de F-hal wordt aan de bemannings leden geleerd hoe je met de onderzee boot moet varen in alle mogelijke denk bare situaties. Het behoeft geen betoog dat de compleetheid van handelingen zo groot is, dat dit opleidingsprogramma bijna geheel door een computer wordt bestuurd. De simulator bootst de werkomgeving van het regelkamer- personeel na. Hij bestaat uit een beweegbare cabine waarin een mock-up van de commando centrale, uitgerust met copieën van het centrale bedienings- en bewakingspaneel en het besturingspaneel is gebouwd.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1986 | | pagina 13