Drie sleepboten voor Indonesië pagina 14 WF-Nieuws en van de instructeur en berekent hiervan de gevolgen. Dan worden deze gevolgen doorgeseind naar de instrumenten, signaallampen en dergelijke, op een wijze die natuur getrouw overeenkomt met de werkelijk heid. Een moderne onderwijssituatie. En naast de vliegsimulatoren in gebruik bij bijvoorbeeld de KLM op Schiphol voor de zeevaart een unieke instructie methode. Een zeer leerzame excursie, hartelijk dank heer 't Riet. Toen Wilton-Fijenoord nog zijn eigen sleepboten bouwde, en dat ook naar eigen ontwerp, was nog maar nauwelijks de periode afgesloten, waarin dit soort scheepjes nog stoommachinevoort stuwing hadden. De laatste 2 stoomsleepboten zijn, voor zover ik kon nagaan, in 1953 bij Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes gebouwd. Hetzelfde bedrijf maakte toen ook nog de triple-expansie stoommachines van 600 pk. Vrij snel na de proeftochten zijn deze boten met een lengte van ca. 30 m. op eigen kracht naar Indonesië vertrokken. Het toeval wil, dat de drie sleepboten, die Wilton-Fijenoord thans in opdracht van scheepswerf Pattje in Waterhuizen bouwt ook als eindbestemming Indonesië hebben, nagenoeg evengroot zijn maar een veelvoud aan voort- stuwings- en elektrisch hulpvermogen bezitten. Voor de belangstellende lezer is het wel interessant eens even stil te staan bij de ontwikkeling van dit type schip. Want niet alleen de stoommachine is verdwenen met de grote ronde schoor steen en de zo karakteristieke zwarte rookpluim. Er is veel meer gewijzigd. De manoeuvreerbaarheid is sterk vergroot door het toepassen van dwars- schroeven in het voorschip, door de introductie van verstelbare schroeven en tenslotte door de introductie van de zogenaamde roerpropeller. Bij deze laatste constructie wordt de schroef verticaal vanuit de romp aangedreven. Doordat de schroef om de verticale aandrijfas 360 verdraaibaar is, bereik je de meest ideale voortstuwing voor een sleepboot: in elke richting een maxi male stuwdruk! Uit de tekening van 'onze' 31 m. sleepboot zal u de constructie van de roerpropeller wel duidelijk worden. U ziet dat het roer hierbij ook verdwenen is. Bij vergelijking met oudere ontwerpen blijken er op veel meer punten dan alleen voortstuwing en manoeuvreer baarheid grote verschillen. De verbete ringen zijn eigenlijk talloos. Onbemande machinekamer en de handzame hydraulische kranen hebben het vuile en zware werk geheel vervangen. De draadloze communicatie en de audiovisuele apparatuur is in hoge mate perfekt. De veiligheid is sterk opgevoerd en voor assistentie aan gestrande en/of brandende schepen zijn deze boten juist uitgerust. Vanuit technisch oogpunt is een moderne sleepboot het summum van alle ontwikkelingen in de maritieme technologie. Alleen de handgedreven lenspomp, juist onder de reling in de verschansing, zult u nog aantreffen op onze boten als zij straks gereed zijn voor oplevering. Dit overblijfsel uit de tijd van de stoom- sleepvaart heeft alle ontwikkelingen overleefd. Technische gegevens: hoofdafmetingen 31x 10. x 4.8/5.8 m. snelheid 11 knopen paaltrekkracht 32 ton bemanning :14 M. Th. Koot, Marketing Nieuwbouw FUU 2X10FH FRESHWATER ï?v»! 2X17 Sh1 l2XtSrV> FUEL 2XSH De periode van stoomslepers duurde wel 150 jaar. De laatste tientallen jaren werd de dieselmotor steeds populairder. Met als voordelen veel grotere vermogens en sneller opstarten.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1986 | | pagina 14