Kwaliteitsdienst W.F. pagina 2 WF-Nieuws De kwaliteitsdienst bij Wilton-Fijenoord Nieuwbouw werd in 1978 opgericht. Toen al werd onderkend dat het hebben van een kwaliteitszorg en een kwaliteits- kontrole systeem van groot belang is voor het verkrijgen van orders voor de bouw van marineschepen en offshore materieel. Niet dat WF voor die tijd geen kwaliteits- produkten gemaakt zou hebben, maar opdrachtgevers eisen tegenwoordig dat de kwaliteit van hun produkten gedu rende het gehele produktieproces beheerst en gekontroleerd wordt. Een eenvoudige omschrijving van het begrip kwaliteit van een produkt is de mate waarin dit produkt voldoet aan de eisen van de klant; dit geldt zowel voor een pak koffie als voor een schip. Bij het woord klant moeten we hier niet alleen denken aan opdrachtgevers; in het bedrijf is iedere afdeling, die een werkstuk van een andere afdeling ontvangt voor verdere bewerking ook klant en dient dus ook produkten van goede kwaliteit te ontvangen. De verantwoording voor de kwaliteit van ieder onderdeel van het werk ligt vanzelfsprekend bij de vakman, die het gemaakt heeft, met als belangrijke hulp middelen: goed materiaal, goede gege vens en goede gereedschappen. Het is natuurlijk niet zo dat door het kontroleren van een werkstuk dit beter van kwaliteit zou worden. Wel kunnen door tussentijdse kontroles eventuele fouten in een vroeg stadium worden vastgesteld en gecorrigeerd, waardoor tijd en geld kunnen worden bespaard. De kwaliteitsdienst werkt mee aan het vastleggen, inbouwen en zeker stellen van kwaliteit. Deze taak is te splitsen in: - Het adviseren in en het beoordelen van kwaliteitszorg, de z.g. systeem bewaking. - Het kontroleren van de kwaliteit. In de systeembewaking werken de kwaliteitstechnici. Tot hun taak behoort o.a. het voor bereiden van kontroles en het analy seren van de kontroleresultaten. De produktkontroles worden uitgevoerd door de kontroleurs verdeeld over de volgende groepen: Inkomende goederen Goederen geleverd door derden worden bij binnenkomst bij WF door de kontro leurs inkomende goederen geïnspec teerd. Zij doen dit aan de hand van de omschrijving en de eisen zoals vermeld in de bestelopdracht. Belangrijk hierbij is de kontrole op en de registratie van de meegeleverde certifi caten. Certificaten zijn bewijsstukken van onafhankelijke instanties waarin wordt verklaard dat de geleverde goederen voldoen aan de eisen, zoals gesteld in de bestelopdracht. Staal en laswerk De taak van de kontroleurs van deze groep ligt in de werkplaatsen en aan boord van de schepen. De eisen m.b.t. de maatvoering van het staal werk zijn bij de onderhande opdracht zeer hoog, waardoor de kontrole hierop met nauw keurige instrumenten zoals het elec- tronisch waterpas en theodoliet uit gevoerd moet worden. Ook eisen m.b.t. het laswerk zijn zeer hoog. Voor vele onderdelen geldt dat het laswerk voor 100% moet worden onder zocht. Het organiseren, keuren en registreren van dit onderzoek behoort tot de taak van deze groep. Pijpen Pijpen aan boord van een schip zijn te vergelijken met de aderen in het mense lijk lichaam, ze zijn gemaakt van speciaal materiaal en de kleinste lekkage kan grote gevolgen hebben. De fabricage in de werkplaats en de montage aan boord en dus vanzelf sprekend ook de kontrole daarop dienen daarom met de grootste zorg vuldigheid te geschieden. Het is de taak van de pijpenkontroleur deze kontroles uit te voeren. Werktuigbouw Zijn de eisen m.b.t. de maatvoering van het staalwerk al hoog, voor de maten van mechanische onderdelen gelden nog hogere eisen; hier kan 0,05 mm verschil met de tekeningmaat al afkeur betekenen. Om te voorkomen dat afwijkingen pas in een veel later stadium tot storingen zullen leiden voeren de kontroleurs van deze groep vele z.g. tussenkontroles uit. Bij afwijkingen kan dan onmiddellijk worden ingegrepen. Inrichting De kwaliteit van de inrichting van een schip bepaalt in hoge mate het comfort van de bemanning. Het is belangrijk om een scheepsbemanning op dit punt tevreden te stellen. Verder is de afwerking van verblijven en andere ruimten bepalend voor een eerste goede indruk van het schip. Hiervan uitgaande voert de kontroleur inrichtingen zijn kontroles uit. Conserveren Staal is een prima materiaal om schepen van te bouwen, maar het moet wel zorgvuldig tegen invloeden van

Wilton Fijenoord Nieuws | 1986 | | pagina 2