Overheid torpedeert indirect marinebouw bij Wilton-Fijenoord pagina 10 WF-Nieuws Uw redactie las op woensdagavond 23 september jl. in het NRC-Handelsblad een artikel over het wel en wee van Wilton-Fijenoord sinds de verzelfstandiging en toegespitst op de actuele situatie. Wij vonden de inhoud zo belangrijk dat wij het artikel onverkort hebben overgenomen in ons W. F.-Nieuws. Het verhaal geeft ons inziens een duidelijke uitleg over de brief van de Directie d.d. 22 september 1987 aan de Voorzitter van de Vaste Commissie voor Economische Zaken van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Deze brief werd op 23 september jl. in kopie aan al onze medewerkers verzonden. De marinebouw bij Wilton-Fijenoord lijkt het einde nabij. De overheid heeft de laatste jaren al herhaaldelijk pogingen gedaan de nieuwbouw bij die werf te stoppen, ten gunste van de staatsmarinewerven 'de Schelde' en RDM. En opnieuw zit Wilton in de verdrukking. Het enige Nederlandse ingenieursbureau dat marineschepen ontwerpt, Nevesbu, tekent op grond van twee exclusieve overeenkomsten alleen nog onderzeeboten voor de RDM, zodat dat deel van de markt thans voor Wilton-Fijenoord onbegaanbaar is. Maar de Schiedamse werf blijft vechten. Anderhalfjaar lang heeft Wilton- Fijenoord tegen de overheid moeten vechten om uit surséance van betaling te komen. Toen dat eindelijk gelukt was, werkte diezelfde overheid Wilton- Fijenoord tegen bij het verwerven van orders in het buitenland. En nu, ruim drie jaar na de 'bevrijding' van de werf uit het RSV-concern, lijkt de overheid langs een omweg alsnog haar zin te krijgen: de afdeling scheepsnieuwbouw wordt bedreigd met sluiting. Bijna zijn de twee staatsmarinewerven, de RDM en 'de Schelde', van een lastige concurrent verlost. Een eventuele sluiting is volgens de directie van Wilton-Fijenoord een recht streeks gevolg van de geheime overeen komsten die de RDM in 1985 en 1986 heeft gesloten met Nevesbu, het enige ingenieursbureau in Nederland dat gespecialiseerd is in het ontwerpen van marineschepen. In die akkoorden gaat het om het ontwerpen, tekenen en berekenen van onderzeeboten voor RDM. Omdat die overeenkomsten exclusief zijn, weigert Nevesbu marine schepen te ontwerpen voor Wilton- Fijenoord. Gevolg is dat de Schiedamse werf geen onderzeeboten meer kan bouwen. En dat terwijl ze wel uitzicht heeft op orders. De directie heeft daarom een kort geding aangespannen tegen Nevesbu en de RDM. Wilton-Fijenoord eist dat, ondanks het bestaan van die exclusieve overeenkomsten, de rechter Nevesbu opdraagt toch tekenwerk voor Wilton uit te voeren, op straffe van een dwangsom van 1 miljoen gulden voor elke dag dat het ingenieursbureau in gebreke blijft. Als de rechter Wilton-Fijenoord niet in het gelijk stelt, wordt sluiting van de nieuwbouwafdeling met haar 550 werknemers 'onvermijdelijk', zegt directeur ir. B. J. A. Sluis. De rol van de overheid in deze is onduidelijk. Nog in juni 1984 verzekerde de staat dat Wilton-Fijenoord marine schepen voor de export zou mogen blijven bouwen. Maar de beslissing van de minister van economische zaken, dr. R. W. de Korte, dit voorjaar om akkoord te gaan met de overdracht door RSV van de aandelen Nevesbu, heeft dat feitelijk onmogelijk gemaakt. RSV bezat destijds 31 van de 40 aandelen van Nevesbu. De resterende aandelen zijn in handen van Stork (5) en Philips-dochter Hollandse Signaal (4). Na de surséance van RSV was het van meet af aan de bedoeling, dat de RSV-belangen in Nevesbu zouden worden ondergebracht bij 'de Schelde', RDM en Wilton- Fijenoord. De overheid moest haar goedkeuring hechten aan een dergelijke overdracht. Dringend beroep RSV stelde voor 'de Schelde' en de RDM ieder 11 aandelen te geven en Wilton-Fijenoord de resterende 9. Een dergelijke verdeling stuitte bij Wilton-Fijenoord vanaf het eerste begin op het grootste verzet. De directie was

Wilton Fijenoord Nieuws | 1987 | | pagina 10