WF-Nieuws pagina 13 zei dat zijn uitspraak 'schertsenderwijs' was bedoeld, interrumpeerde het Kamerlid H. Vos driftig: 'Dit zijn laag-bij- de-grondse grappen. Zelfs als je op je knieën ligt, krijg je nog hoogtevrees.' Minister Van Aardenne maakte in januari 1986 bekend de drie werven te zullen 'dwingen' tot samenwerking op de exportmarkt. Hij had dr. J. M. Goudswaard, een voormalige topman van Unilever, gevraagd voor 1 maart advies uit te brengen. 'Dat advies zal bij de uiteindelijke besluitvorming zeer zwaar wegen', deelde hij de Kamer mee. Goudswaard presenteerde vervolgens een advies dat Wilton-Fijenoord in een volkomen ondergeschikte rol plaatste; in feite kon de werf haar nieuwbouw- afdeling maar beter meteen sluiten. De Kamer voelde daar absoluut niets voor: de oordelen over het rapport varieerden van 'een doodvonnis op termijn voor de marinebouw bij Wilton- Fijenoord' tot 'kwalitatief ver beneden de maat'. 'De Schelde' en de RDM waarschuwden tegen 'doormodderen in RSV-stijl', maar de Kamer hield voet bij stuk. En de minister? Die liet het zwaar wegende advies van Goudswaard als 'onbruikbaar' vallen. Gekeken zou worden of een procedure van 'bindende arbitrage' mogelijk zou zijn. Maar KMS en RDM voelden daar niets voor, meldde Van Aardenne aan de Tweede Kamer op 14 juli 1986, de laatste dag van zijn ministerschap. Daarna zijn - steeds op verzoek van Wilton-Fijenoord - nog wel eens pogingen gedaan de partijen bij elkaar te brengen, maar tot op de dag van vandaag is dat niet gelukt. Doordat minister De Korte nu bovendien de overdracht van de aandelen Nevesbu aan KMS, RDM en Wilton-Fijenoord heeft laten passeren, lijkt de partij van Wilton-Fijenoord in de marinebouw definitief uitgespeeld. Tenzij de rechter daar alsnog een stokje voor steekt. Geen concurrent De RDM heeft inmiddels een exclusieve overeenkomst met Nevesbu voor het ontwerpen van onderzeeboten en Wilton-Fijenoord houdt ernstig rekening met de mogelijkheid dat er ook een dergelijk akkoord bestaat met KMS. Daarbij zou het dan om oppervlakte schepen gaan. De directie van KMS ontkent evenwel ten stelligste het bestaan van zo'n exclusieve overeen komst met Nevesbu. De directie van RDM liet op 3 juni van dit jaar tijdens een persdag al door schemeren wat er aan de hand is. Op een vraag over eventuele concurrentie van Wilton-Fijenoord op de onderzeebootmarkt zei directeur drs. A. N. de Bruin: 'Dat is voor ons een langzamerhand tot rust gekomen onder werp. Wilton is voor ons internationaal geen serieuze concurrent. Die werf beschikt ook niet over eigen ontwerpen.' Pieter Graf

Wilton Fijenoord Nieuws | 1987 | | pagina 13