j» de Werf Schroefasreparatie m.s. Makedonija Maersk Mariner WF-Nieuws pagina 5 Na de aanvaring waarbij een grote schade ontstond aan de scheeps- constructie en aan de accommodatie, werd tevens geconstateerd dat de schroefasleiding van het schip schade had opgelopen. De schroefas bleek ongeveer 30 cm uit de klemkoppeling gerukt te zijn en was over deze afstand naar buiten geschoven. Na demontage en controle in de Machinefabriek werd vastgesteld dat de schroefas de volgende schade had opgelopen: 1. Het krimpgedeelte van de schroefas t.b.v. de SKF-koppeling bleek zwaar gegroefd; (SKF Svenska Kogellager Fabrik); 2. Het verstelmechanisme van de schroefbladen in de 'dobbelsteen' bleek dusdanig ontzet, dat de bladen niet meer te bewegen waren; 3. Het gedeelte van de schroefas in de dobbelsteen t.p.v. het verstel mechanisme bleek circa 6 mm krom over een lengte van ongeveer 80 cm met inbegrip van de koppelingsflens die tevens 3 mm slingerde. In overleg met de rederij en het American Bureau of Shipping werd een door de Machinefabriek voorgestelde reparatiemethode gevolgd, waarbij gebruik werd gemaakt van de goed keuringen op het 'clad-weld'-systeem (oplassen). Er werd als volgt te werk gegaan: De gehele schroefas werd gemeten en de afwijkingen op protocol vastgelegd. Daarna werd de schroefas in zijn geheel bij derden spanningsverlagend gegloeid op een temperatuur van 650 °C gedurende 8 uur. Vervolgens werd de schroefas op die lokaties die voor de goede werking van belang zijn, t.w. ter plaatse van de SKF-koppeling, de lager- gedeelten, de buitenomtrek van de koppelingflens en de bedieningszuiger voor de bladverstelinrichting afgedraaid tot een rechte as werd verkregen en daarna opgelast volgens de methode 'Ivaldi Generale' cladwelding, waarvan WF in Nederland de licentierechten heeft. Wij verkregen via onze zuster maatschappij Vlaardingen Oost Bedrijven (VOB) de opdracht voor het dokken van een 'supply tug' van Maersk. In verband met de grote diepgang moest het schip dokken in ons dok 4. Opvallend aan dit schip is, behalve de lichtblauwe Maerskkleur, het aantal schroeven. Liefst vijf stuks in totaal, te weten twee boegschroeven, twee hekschroeven en één voortstuwings- schroef. Dit maakt dit type schepen zeer goed manoeuvreerbaar, wat zeer belangrijk is voor de vele functies in de offshore, waarvoor deze schepen worden ingezet. Het schip is tevens zeer goed uitgerust met brandbestrijdingsapparatuur. Op de foto zijn onder meer de schuim/water kanonnen te zien. WF voerde onder andere inspectie werkzaamheden aan de schroeven uit en tevens werd het onderwaterschip opnieuw in de verf gezet. «RACBl

Wilton Fijenoord Nieuws | 1988 | | pagina 5