Jubilarissen Onderzoek pagina 12 WF-Nieuws Onderzoek naar de gevolgen van veranderingen in organisaties. Eindverslag over de resultaten van het onderzoek in 1986 en 1987 bij Wilton- Fijenoord te Schiedam. In dit verslag willen we de belangrijkste resultaten bespreken van het onderzoek dat de Vrije Universiteit gedaan heeft naar de gevolgen van veranderingen in organisaties. Dit onderzoek is onder meer verricht bij Wilton-Fijenoord te Schiedam. Aan het onderzoek werd door nog drie andere metaalbedrijven, verspreid over ons land deelgenomen. In de Verenigde Staten, Engeland en Israël heeft ook een dergelijk onderzoek plaatsgevonden. Het Nederlandse onderzoek moet volgend jaar uitmonden in een proefschrift. Over het onderzoek in alle landen gezamenlijk verschijnt in de zomer van 1989 een boek bij een Engelse uitgever. Wilton-Fijenoord was uitgekozen voor dit onderzoek omdat daar vele veranderingen plaatsvonden. In de zomer van 1986 stond Wilton voor de taak om orders binnen te halen voor de nieuwbouw ter vervanging van de onderzeeboten voor Taiwan die in 1987 afgeleverd zouden worden. In het najaar van 1987 waren de twee onderzeeboten praktisch klaar en werd een export vergunning voor nog vier onderzeeboten voor Taiwan geweigerd. In dit onderzoek is nagegaan hoe de werknemers met deze verslechtering in de situatie zijn omgegaan. De heerJ. Nederlot, assistent-bedrijfsleider, 25 jaar, met echtgenote en kinderen worden verwelkomd door mevrouw Mooren. De heer Sluis speldt de heer J. Meijer, assistent-bedrijfsleider, 25 jaar het WF-insigne op. Uit handen van de heer Sluis ontvangt de heer P. G. van de Geer, chef Opleidingen, 25 jaar, de gouden WF-speld. Hoe is het onderzoek uitgevoerd? In de zomer van 1986 hebben enquêteurs van het onderzoeksbureau Veldkamp in opdracht van de Vrije Universiteit gesprekken gevoerd bij de werknemers thuis. Deze gesprekken gingen over hoe zij de veranderingen in 1986 hebben ervaren. In het najaar van 1987 is dezelfde werknemers nogmaals gevraagd hoe zij op dat moment tegen over hun werk en het bedrijf stonden. In de tussentijd hadden er dus belang rijke veranderingen plaatsgevonden en was de situatie in het bedrijf verslechterd. In dit verslag gaan wij na welke gevolgen deze veranderingen hebben gehad op de gevoelens, houding en gedragingen van de werk nemers. Dit doen wij door de resultaten uit de eerste ronde te vergelijken met de gegevens uit de tweede onderzoeks-

Wilton Fijenoord Nieuws | 1988 | | pagina 12