Amica WF-Nieuws pagina 5 Werk in de Machinefabriek aan de grootste dieselmotor ooit gebouwd; Man K8SZ105/180, max. vermogen per cilinder 4000 pk. Nadat bij een grondige inspektie aan boord gebleken was dat een aantal cilinderblokken scheuren vertoonden, werd aan Wilton-Fijenoord de opdracht verstrekt tot reparatie van de blokken 2, 3 en 7. Toen na demontage aan boord bleek dat de schade aanzienlijk groter was dan was voorzien werd de reparatie-opdracht uitgebreid. De vier eerste cilinderblokken met voering en zuiger plus het tussenstuk dat de tand wiel overbrenging van de nokkenas bevat, werden naar de MF gestuurd. Tevens werden scheuren ontdekt in de spoelluchtbalk, dit is het gedeelte van de machine waarop de cilinderblokken gemonteerd staan. Teneinde de concurrentieslag met andere werven te winnen werd in nauw overleg met de produktieafdelingen door de MF een zéér krap schema opgesteld om de werkzaamheden ruim voor de kerst-nieuwjaar periode gereed te hebben. Daar de MF reparatie over voldoende ruimte beschikt om een goede routing van zowel de spoelluchtbalk als de cilinderblokken te kunnen realiseren is een en ander zéér voorspoedig verlopen. De cilinderblokken moeten namelijk de volgende reparatiefases doorlopen: 1. demonteren, ontvetten, chemisch reinigen in onze schoonmaak- afdeling. 2. geheel griften in- en uitwendig ten behoeve van magnetisch onderzoek door firma Mühlhan uitgevoerd. 3. magnetisch onderzoek uitgevoerd door firma Materiaal Metingen. 4. scheuren repareren door middel van het metallock systeem uitgevoerd door firma Kramtechniek. 5. opstellen in proefstand. Alle giet- proppen en inspectieluikjes slijpen en opnieuw verpakken. 6. cilindervoering monteren, cilinder deksel monteren en met waterdruk persen op 8 bar. 7. na demontage schoonmaken en van de onderzijde 3 mm affrezen. 8. vulplaten monteren. 9. samenbouwen van 4 blokken en tussenstuk en het geheel onder één lijn op juiste maat frezen. Parallel hieraan werden de scheuren in de spoelluchtbalk gerepareerd en de bovenzijde geheel bewerkt. In totaal werd van de spoelluchtbalk en de blokken 7 mm verspaand. Dit ontstane verschil in hoogte werd door middel van de eerder genoemde vulplaten gecompenseerd. Parallel aan de hoofdopdracht werden nog vele extra werkzaam heden uitgevoerd, die in dezelfde termijn konden worden gerealiseerd, daar zij van een ander karakter waren en geen machines blokkeerden die nodig waren voor het uitvoeren van het hoofdkontrakt. Al met al een staaltje van goede samenwerking tussen het 'binnen' en 'buiten' gebeuren, daarbij onder steund door de inzet van velen waaronder diverse onderaannemers. C. van Leeuwen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1989 | | pagina 5