Mayday mayday schip in nood mayday mayday schip in nood 'Rampen op zee, in Maritiem Museum Rotterdam pagina 14 WF-Nieuws Mayday, mayday schip in nood Een groot gestrand schip, met in de romp verschillende presentaties van rampen en 'bijna' rampen is de eye-catcher op de spectaculaire tentoonstelling 'Rampen op zee', die vanaf 29 september tot en met 10 februari 1991 te zien is in het Maritiem Museum. Videobeelden, scènes van mannen gehuld in gaspakken bij lekkende vaten in een scheepsruim, een voor het publiek toegankelijke duikersklok en het ervaren van de engte van een duikers helm, maken de tentoonstelling tot een spannend avontuur voor jong en oud. Ondanks het feit dat de techniek ons meer en meer in staat stelt de zeeën te bevaren worden we regelmatig opgeschrikt door scheepsrampen. Naast de menselijke tragedies, zoals bij de Titanic en de veerboot 'Herald of Free Enterprise', worden we steeds vaker geconfronteerd met de rampzalige gevolgen voor het milieu, zoals bij de mammoettanker 'Exxon Valdez'. Beide aspekten komen aan bod in de tentoonstelling. Sinds 1900 hebben zich duizenden scheepsrampen afgespeeld in de noordelijke Atlantische Oceaan. Een selectie hiervan is op de tentoon stelling 'Rampen op Zee' te zien. Van deze schipbreuken, strandingen, botsingen en branden resten ons vaak slechts foto's. Bijzonder fraai zijn de dramatische foto's van de gebroeders Gibson, gemaakt rond 1900 aan de kust van Cornwall, zuidwest Engeland. Even aangrijpend is het te beluisteren verslag van matroos Stalenburg die met de s.s. 'Beukelsdijk' in 1923 op de rotsen loopt bij Bodö in Noorwegen, en op het nippertje wordt gered. Sinds de jaren zestig komen de ramp zalige gevolgen van scheepsrampen voor ons milieu steeds vaker op de voorgrond. Behalve een toenemend grootschalig olietransport door mammoettankers worden zeer giftige chemische vloeistoffen meer en meer per tanker vervoerd. De ramp met de 'Exxon Valdez' toont de catastrofale gevolgen voor flora en fauna ondanks de verschillende bestrijdingsmethoden. Videobeelden van bijna milieurampen met chemietankers laten zien dat we vaak door het oog van de naald zijn gekropen. De tentoonstelling bestaat uit vier onder delen: een schitterende foto-impressie van rampen van 1900 tot en met nu, milieurampen, de berging van schepen én de menselijke aspekten van een ramp, zoals preventie en redding. Zo dramatisch als rampen zijn, zo spectaculair zijn de reddingen. Behalve historische modellen van reddingssloepen zijn er ook de nieuwste snufjes te zien als overlevingspakken, vlotten en lanceerbare life-boats. Bovendien kan de bezoeker door het radioverkeer te beluisteren een redding met een marine-helicopter meemaken. Een zeer tot de verbeelding sprekend heroïsch aspekt van scheepsrampen is het bergen van het wrak, een combinatie van avontuur, vakmanschap en gevaar. Naast twee prachtige modellen van hijs- blokken is veel zwaar materieel te zien, zoals kabels, pompen, thermische lansen en lampen, gebruikt tijdens bergingsoperaties. Vanuit de Leuvehaven kunnen per 'life boat' tochtjes door de Rotterdamse haven gemaakt worden.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1990 | | pagina 14