Vegetatie onderzoek De nieuw gekozen O. R.-led en WF-Nieuws pagina 13 D. Benner FNV A. Trouwborst FNV A. P. Veldt FNV H. M. Zagwijn FNV A. Willems FNV G. N. Winters FNV A. M. Vleugel MHP S. Atacan C.N.V. Vegetatie-onderzoek op de werf Wilton-Fijenoord Op 30 juni 1990 is op het voormalig golf terrein van de werf Wilton-Fijenoord, een onderzoek gedaan naar de daar groeiende wilde planten. Na een tip van WF-medewerker Theo Bot aan enkele natuurvrienden was de belangstelling gewekt en de nieuwsgierigheid ontstaan. Er werd een verzoek aan de Werf-directie gericht om op het golfterrein een onderzoek te mogen verrichten. Na enig overleg tussen de WF-medewerkers de heer Kleywegt en de heer Kuhn met KNNV-lid de heer Van Uffelen over de doelstelling en het belang van het onderzoek is er toestemming verleend om met drie personen een onderzoek te verrichten. Het onderzoek is verricht door de heren S. Gerritsen, K. Kanse en J. v. Uffelen en is op zaterdagmiddag 30 juni 1990 uit gevoerd. Het golfterrein is een deel van de bedrijfsterreinen van de werf Wilton- Fijenoord te Schiedam. Het is te lokaliseren op stafkaart 37G Hoogvliet. Het terrein ligt aan de oostzijde van de werf en is lange tijd als een golfbaan in gebruik geweest en als zodanig ingericht met in de struiklaag en boom- laag nog enkele resten van aanplanting: Japanse duizendknoop, haagliguster, winter-linde en Italiaanse populier. Op het middenterrein is een opspuiing binnen een ringdijk die nog niet droog is en daardoor ook niet betreden kan en mag worden. In deze opspuitput is een rijke riet-vegetatie ontstaan en komt de zulte in redelijke mate voor. In de noord- zuidrichting ligt er aan de oostzijde een verhard pad met links en rechts een brede bermstrook die rijkelijk begroeid is en jarenlang rust heeft gehad. Het onderhoud is tot een minimum beperkt gebleven en dat heeft de vegetatie en de fauna goed gedaan. Er is een grote verscheidenheid aan vogels waargenomen. De zuidzijde van het terrein wordt begrensd door de Waterweg en is met een basalt-oever- bescherming bekleed. Deze steen glooiing is nog niet zo oud en ook nog niet zo rijk begroeid, maar dat kan een kwestie van tijd zijn. Er is over het gehele terrein een rijke verscheidenheid aan vegetatie-typen waar te nemen en dit maakt weer eens duidelijk dat ook in een druk industrie gebied een goede gelegenheid kan zijn voor het ontstaan van refugium (plaats, waar een soort plant of dier wordt terug gedrongen, kan overleven en later zich weer kan uitbreiden). Ook werkt een dergelijk gebied mee als pleisterplaats voor doortrekkende dieren en als rustgebied. Al met al zijn wij blij met een stuk natuur gebied op het werfterrein en dit kan voor planten, dieren en mensen van waarde zijn. J. van Uffelen

Wilton Fijenoord Nieuws | 1990 | | pagina 13