Eerste paal voor nieuwe pagina 14 WF-Nieuws Op dinsdag 11 december jl. werd de eerste paal geslagen voor de bouw van de nieuwe hal van de Machinefabriek. Met vaardige hand verrichtte directeur T. T. Jonker deze meer dan symbolische daad, ten overstaan van de heer Schuurman, bedrijfsleiding en enige tientallen medewerkers van de Machine fabriek en het Bouwbedrijf. Een half uur later hield de heer Jonker een toespraak tot de genodigden in de Kantine Kop Haven, waarin hij onder meer het volgende zei: 'Het is altijd mijn grote wens geweest om de nu drie jaar durende herstructurering van de werf af te sluiten met deze uitbreiding van de Machinefabriek. De 'oude' MF II herbergt nu de Bedrijfs- dienst, Technische Dienst, Fitterij/ Magazijn/Pijpenopslag/Ketelmakers, de afdeling Scheepsbouw en tenslotte de hal van de Machinefabriek. De nieuwe hal, te bouwen door de firma Simons - beton - en de firma Bailey - staal - zal in juni 1991 worden opgeleverd. De nieuwe fabriek zal in januari 1992 in vol bedrijf zijn. En dit laatste betekent dat de bedrijfsleiding onder meer als taak heeft om het werk uit te voeren voor de Reparatie, maar bovendien door 'jobbing' onder andere van Taiwan, de MF rendabel te maken'. Met deze geluk wens voor de betrokkenen en voor de werf als totaal, besloot de heer Jonker zijn speech. Het was een mijlpaal in zowel de letterlijke als figuurlijke zin van het woord. Deze paal was de eerste van de 82 palen die geheid moeten worden om de nieuwe hal die aan de bestaande oude Machinefabriek gebouwd zal worden, te kunnen dragen. Dit nieuwe gedeelte heeft als afmetingen: lengte 92 meter, breedte 20,5 meter en de hoogte bedraagt 13 meter. Hierin worden onder meer de gereed schapsmachines opgesteld die de reparatiefaciliteiten sterk zullen vergroten. Al met al goede redenen om de heipalen een lengte te geven van 20 tot 21 meter. Hiervoor worden zogenaamde grondverdringende palen gebruikt die ter plaatse worden gemaakt. In een te voren geheide stalen buis wordt het vlechtwerk bevestigd, waarna het beton gegoten wordt. Een praktijk sommetje wellicht voor de bouw- rekenaars onder ons: hoeveel beton heb je nodig als elke paal een diameter heeft van 405 mm? In deze nieuwe hal wordt aan de voor- west-zijde plaats ingeruimd voor het ketelhuis met drie ketels, de compressorruimte en drie trafo-cellen voor hoog-en laagspanning. Tenslotte wordt de fabriek ingericht met twee kranen van elk tien ton en zes armdraaikranen van elk één ton. De redactie zal u op de hoogte houden, van de bouw- en installatievorderingen.

Wilton Fijenoord Nieuws | 1990 | | pagina 14