m 'C.M.B. MARQUE' De Redactie wenst haar lezers prettige feestdagen en een voorspoedig 1991 pagina 2 WF-Nieuws Diverse activiteiten op de werf aan boord van de 'C. M. B. MARQUÉ'. Er is een aantal aanpassingen nood zakelijk aan de 'C. M. B. MARQUÉ', omdat dit schip wordt ingezet op een dienst naar de grote meren in Canada en men zo lang mogelijk door wil varen in de winter. In de winter is er gedurende een vrij lange periode zware vorst en er is veel ijsvorming op de grote meren, daarom wordt een gedeelte van de huid vervangen door zwaardere platen en worden er meer spanten (ijsspanten) aangebracht om weerstand te kunnen bieden aan ijsschotsen en kleine ijsbergen. Om dezelfde reden wordt een groot gedeelte van de huid voorzien van een extra sterke kunststoflaag, genaamd 'glassflake'. De hennegatskokeropening wordt verkleind, om te voorkomen dat er ijsblokken tussen de roerkoning en de beplating kunnen komen. In de machinekamer worden extra verwarmingskachels geplaatst en bovendien worden er stoomspiralen geïnstalleerd in de drinkwatertanks om te kunnen garanderen, dat de tanks vrij blijven van ijsvorming. Het zeekoelwatersysteem wordt zodanig veranderd, dat het mogelijk is om warm water via een inlaatkast overboord te pompen, om zo eventuele ijsvorming te doen smelten. Bij zeer zware ijsvorming in de inlaatkasten is het mogelijk om koelwater te betrekken uit de achterste ballasttanks. Hierdoor zullen diverse leidingen veranderd en bijgemaakt moeten worden. In de accommodatie worden in totaal zesendertig elektrische kachels geplaatst, die een behaaglijke leef- temperatuur moeten garanderen. Tijdens het laden en lossen, wanneer het hoofdbedrijf niet in bedrijf is, zorgt een extra geplaatste stoomketel ervoor, dat de nodige warmte in het schip gehandhaafd blijft. Op de brugvleugels komen een paar extra sterke zoeklichten om grote obstakels vroegtijdig te kunnen onderscheiden en zo nodig te ontwijken. Tijdens de hiervoor omschreven aanpassingen zijn ook nog de nodige onderhoudswerkzaamheden uitgevoerd aan de machinekamerinstallatie. Zo werd ontdekt, dat er iets niet in orde was met de roerinstallatie, waardoor het nodig was om roer en roerkoning te demonteren om zo de lagerbussen van beide roerpennen te kunnen vervangen. De rechtheid van de roerkoning en het roer werd in de machinefabriek gecontroleerd en gecorrigeerd. Uit het voorgaande blijkt, dat er nog al wat nodig is om bij ijsgang te kunnen door varen met een gewoon koopvaardij schip. W. A. Beukman

Wilton Fijenoord Nieuws | 1990 | | pagina 2