Machinefabriek Dankbetuigingen pagina 4 WF-Nieuws Via de firma Van Wijnsberge Tracedon ontvingen wij op 30 juli in de Machine fabriek een rotor van een gelijkstroom motor van Hoogovens. Diameter 3.032 mm; lengte 3.362 mm; gewicht 20.696 kg; vermogen 4.000 pk. De opdracht was: Het schoonmaken van de collector. Daartoe werden voor het op de draai bank opspannen eerst de nodige voor zieningen getroffen ter voorkoming van draaikrullen en dergelijke, die tussen de bedrading zouden kunnen komen en de boel beschadigen. Zoals de foto laat zien lijkt het wel op werk van een verbandmeester. Keurig! Pas daarna werd de rotor voorzichtig op de ondersteuning en tussen de centers geplaatst en zodanig uitgericht, dat beide lagerplaatsen en de koppeling precies slingervrij ronddraaiden, waarna het gedeelte van de rotor, waarop de stroomvoorziening plaatsvindt, volgens voorschrift werd nagedraaid (opgezuiverd). Uiteraard was dat niet het enige werk, dat bij zo'n karwei om de hoek komt kijken. Wat denkt u, bij het gewicht van bijna 21 ton, aan bijvoorbeeld het transport over de weg. Een speciale ondersteuning (de zogenaamde evenaar) is daarvoor gemaakt. Zo'n rotor wordt opnieuw van elektrische bedrading voorzien (gewikkeld), de isolatie wordt vernieuwd, gedroogd enzovoort. Dan volgt nog het 'balanceren', zoals bij een autowiel, zodat geen trillingen mogen optreden tijdens het in bedrijf zijn. Door die trillingen kunnen namelijk weer beschadigingen voorkomen aan de lagers. Wat denkt u verder dat zoal nodig is: speciaal hijsgereedschap (voorkomt beschadigingen); centreergereedschap (opstellen op de draaibank); aandrijfgereedschap (voor het balanceren); speciale beitels (voor het draaien van de collectors). Uiteraard werden niet al deze werkzaamheden door WF uitgevoerd, maar het is toch weer een schakel in een keten in onze industrie en die moet ook blijven draaien (liefst trillingsvrij als het kan). N. Leyendekkers Van de volgende jubilarissen en hun familie werden dankbetuigingen ontvangen. 25 jaar D. Quak 40 jaar D. D. Ritter Afscheid F. W. Dingjan

Wilton Fijenoord Nieuws | 1990 | | pagina 4