Dok- en Havendienst pagina 14 WF-Nieuws De dok- en havendienst heeft bij Wilton- Fijenoord de beschikking over vier drijvende dokken en drie gegraven dokken en 2.000 meter kadelengte. De drijvende dokken zijn allen gebouwd tussen 1910 en 1915, terwijl de gegraven dokken zijn aangelegd tussen 1952 en 1966, waarbij dok 6 sinds 1977 overdekt is. De drijvende dokken hebben een hefvermogen variërend van 2.500 ton (dok 2) tot 23.000 ton (dok 4). De gegraven dokken hebben een capaciteit voor scheepstypen met een draagvermogen tot maximaal 160.000 ton deadweight (dok 8). Ook ligt er aan de westzijde van de werf nog het bouwdok dat de laatste jaren jammer genoeg niet meer als zodanig gebruikt wordt. De taken van de dok- en havendienst bestaan onder andere uit: de dokken en de kaden in zodanige toestand te houden dat er veilig gedokt c.q. afgemeerd kan worden. De dok- en havendienst krijgt, voordat een schip aan de werf komt, een dokplan van het betreffende schip en zorgt er voor dat de blokken, waar het schip op komt te rusten, op de juiste plaats staan en de vereiste hoogte hebben. Verder houdt de dok- en havendienst contact met de agenten en havendienst om in overleg de juiste diepgang en tijd van aankomst en vertrek te regelen. Is een schip eenmaal aan de werf dan bespreekt de dok- en havendienst in overleg met het projectmanagement en vertegenwoordigers van de rederij de te volgen procedures ten aanzien van ontballasten/ballasten en schoon maak- en verfwerkzaamheden. Daarna bespreekt de dok- en haven dienst met de diverse onderaannemers de te verrichten werkzaamheden en besteedt deze werkzaamheden uit voor afgesproken prijzen en tijd. Nadat alle werkzaamheden van Wilton- Fijenoord en de diverse onder aannemers zijn voltooid en het dok is schoongemaakt, wordt de tijd van uitdokken c.q. vertrek bepaald in overleg met projectmanagement en rederij. De dok- en havendienst stelt per telefax de dienst rijkswaterstaat in kennis van het voornemen van de tijd van het afzinken c.q. water inlaten van het betreffende dok, waarna deze instelling het dok komt keuren op milieu-eisen. Ook de agent van het betreffende schip wordt in kennis gesteld van het tijdstip dat het schip kan worden besteld (loods, sleepboten, roeiers) voor vertrek c.q. verhaalreis naar een van onze kaden of naar de haven c.q. zee. De dok- en havendienst heeft verder het toezicht op gangways, bordessen, zeppelins (vliegers) personenbakken, werkbakken, zuurstofbakken, grit- bakken, drijvende bakken en zorgt ervoor dat de benodigde certificaten op tijd vernieuwd worden. Ook milieutoezicht is in de hedendaagse tijd een zeer belangrijk onderdeel bij de dok- en havendienst. Zo wordt er tegenwoordig verlangd dat de werf windbeïnvloedende maatregelen neemt, de zogenaamde netten op de dokdeuren en in de drijvende dokken, eventueel aangevuld met water gordijnen. Alle medewerkers van de dok- en havendienst hebben een eigen speciale taak. Zo zijn er de dokmeesters en dokmachinisten, die verantwoordelijk zijn voor de staat van onderhoud van dokken, pompen en afsluiters, ook voor de groep dokbankwerkers, elektriciens, timmerlieden en verhalers. Met dit team wordt gezamenlijk een schip vanuit zee in het dok gezet en veilig en precies in het midden op de kiel drooggezet. Direct hierna worden gangways, brand- blusleidingen enzovoort aangesloten. Aangezien een schip nu eenmaal geen tram is en de opgegeven tijd van aankomst en vertrek wel eens uitloopt, moet deze afdeling zeer flexibel zijn, ook de medewerkers moeten bereid zijn om 's avonds laat en 's morgens vroeg aanwezig te zijn met wel eens een zeer kort voorbericht. In het kort een afdeling die dank zij een goede verstandhouding onderling al deze moeilijkheden probleemloos probeert op te lossen. G. B. Zijp

Wilton Fijenoord Nieuws | 1992 | | pagina 14