Vijfentwintig jaar geleden WF-Nieuws pagina 15 'Nieuw Amsterdam opgenomen in dok acht. Foto links: Een der bakboordketels gedurende het verwijderen op sleden uit het ketelruim; duidelijk is te zien de geringe ruimte aan de bovenkant. Foto rechts: Afvoer van de verwijderde ketel, gewicht ongeveer honderdzestig ton. Het jaar 1967 werd naast de reparatie van het m.v. Mosli gekenmerkt door een gigantisch karwei dat bovendien in zeer korte tijd moest worden geklaard, te weten de vervanging van vijf van de zes hoofdketels van het ex-vlaggeschip van de Holland-Amerika Lijn, het s.s. Nieuw Amsterdam. Op 16 augustus 1967 werd het schip in dok acht opgenomen. Aan beide zijden werden in de romp openingen van ongeveer zeven bij tien meter gemaakt, waardoor de oude ketels verdwenen op één na, die als ballast bleef staan. Op 16 september kwam de 'Moerdijk', een vrachtschip van de HAL uit Amerika bij de werf aan met vijf 'nieuwe' ketels, die samen iets zwaarder waren dan één oud exemplaar. Het gewicht van de oudjes was ongeveer honderdzestig ton elk, terwijl de 'Amerikanen' slechts vierendertig ton per stuk wogen. Ter compensatie moest driehonderd ton ijzer en honderd ton beton als ballast worden aangebracht. Na bijna vier maanden hard werken werd op 1 december de twee en een halve dag durende proeftocht beëindigd. In dichte mist was het s.s. Nieuw Amsterdam van de werf gesleept en in de vaarrichting op de Waterweg gebracht door zes WF-sleepboten. Met mist keerde zij terug van de geslaagde proeftocht om op 11 december daaropvolgend in het vaarplan van de Lijn voor een speciale Kerstreis vanuit Rotterdam naar New York te vertrekken. Het was een groots karwei dat heel veel technisch vernuft en veel doorzettingsvermogen van de bedrijfsleiding en de werknemers vereiste. En met succes! JL. -■

Wilton Fijenoord Nieuws | 1992 | | pagina 15